Tarcza była, skorzystało niewielu

Zdaniem chełmskiej radnej Edyty Rożek, niewielu lokalnych przedsiębiorców skorzystało z zaproponowanej w listopadzie minionego roku przez władze miasta tarczy antykryzysowej. Okazuje się, że wielu z nich nie wiedziało o takiej formie pomocy.

Pół roku temu prezydent Jakub Banaszek i świeżo powołany na stanowisko zastępcy prezydenta Janusz Cieszyński przedstawili miejską strategię walki z Covid-19. Władze Chełma zadeklarowały wsparcie dla branży gastronomicznej. Restauratorzy mogli ubiegać się o zwolnienie z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych za 2021 r., a także rabat do 5000 zł za wszystkie usługi komunalne, czyli: opłaty za wodę, ścieki, wywóz śmieci.

Prezydent zapewnił też, że zostanie wydłużony termin płatności wszelkich innych opłat miejskich w miesiącach, w których byłyby utrzymane koronawirusowe obostrzenia, związane z zakazem prowadzenia działalności. W sezonie letnim firmy gastronomiczne miałyby zostać zwolnione z opłat za zajęcie pasa drogowego pod ogródki restauracyjne. Ponadto objęte restrykcjami branże fitness i gastronomia za listopad 2019 r. miały nie płacić podatku od nieruchomości.

Jak już informowaliśmy, nie wszyscy na czas dowiedzieli się o zaproponowanej przez władze miasta pomocy dla restauratorów. Wielu przedsiębiorców z miejskiej tarczy antykryzysowej nie skorzystało. Radna Edyta Rożek na ostatnim posiedzeniu komisji porządku publicznego i inwentaryzacji mienia komunalnego zapytała, ilu restauratorów otrzymało wsparcie, bo według jej wiedzy, miasto nie do końca miałoby pochylać się nad podatnikami. Chciała też poznać skutki finansowe dla samorządu, związane z udzieleniem ulg.

Wiceprezydent Janusz Cieszyński nie wdawał się jednak w szczegóły, a przyznał jedynie, że wiele form zaproponowanej pomocy spotkało się z mniejszym odzewem ze strony przedsiębiorców. Edyta Rożek zaapelowała jeszcze, by władze miasta ulżyły firmom transportowym, które ze względu na pandemię mocno ucierpiały. Radnej chodziło o wprowadzenie ulg związanych z podatkiem od środków transportowych. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here