Teatr od maleńkości…

Teatr „Cztery pory roku” najmlodsi widzowie będą mogli obejrzeć już w ostatnim tygodniu lipca

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza rodziców swoich najmłodszych widzów, oraz ich pociechy, na spektakl „Cztery pory roku”, grany w drugiej połowie lipca. Jest on dedykowany dzieciom w wieku od roku do czterech lat. Bajkowa wyprawa opiera się na doznaniach: wizualnych, dźwiękowych i dotykowych.


To nowa propozycja w repertuarze teatru, której dotychczas brakowało, uważają specjaliści marketingu artystycznego i organizacji widowni. Już od najmłodszych lat warto zaznajamiać i zaprzyjaźniać dziecko ze sztuką. Wychowanie przez sztukę to pogłębianie rozwoju dziecka za pomocą wrażeń i odczuć estetycznych – tak uważają twórcy tej inicjatywy. Są przekonani, że prowadzić pociechy przez sztukę można od najmłodszych lat i że to świetna baza do rozwoju dziecka, rozbudzania jego wrażliwości i kreatywności. Dlatego w teatrze „Osterwy” profesjonalne aktorki będą wprowadzać najmłodszych widzów w świat teatru i sztuki oraz wyjaśniać, dlaczego znakomitym pomysłem jest inicjacja teatralna już od najmłodszych lat.

Przyczynia się do tego spektakl „Cztery pory roku”, którego premiera odbyła się 16 lipca.

Pomysł inscenizacji powstał z inicjatywy aktorek teatru. Obie panie Magdalena Zabel i Jowita Stępniak mają zacięcie pedagogiczne. Zapraszają dzieci i rodziców do podróży teatralnej po czterech porach roku. Proponowana przez nie bajkowa wyprawa opiera się na doznaniach trzech zmysłów: wizualnych, dźwiękowych i dotykowych. Każda z pór roku jest więc analizowana w oparciu o trzy podstawowe elementy: plastykę, muzykę i choreografię. Walorami spektaklu są: barwna warstwa plastyczna i wykorzystanie instrumentów muzycznych: kalimba, ukulele, dzwonki koshi i bęben.

Dlaczego „Cztery pory roku”?

Aktorki w nieoczywisty, fantazyjny sposób kreują tu przestrzeń sceniczną na oczach dzieci, stymulując w ten sposób ich wyobraźnię i kreatywność, tym samym rozbudzają w nich ciekawość otaczającego świata. Uwzględniając kompetencje komunikacyjne najmłodszych widzów, twórcy spektaklu odrzucili w tej sztuce tekst, koncentrując się na poszukiwaniu bodźców najbardziej atrakcyjnych dla dzieci. Dodatkową atrakcją dla widowni będzie możliwość skorzystania – po zakończeniu spektaklu, z prowadzonych przez aktorki zabaw z wykorzystaniem elementów scenografii spektaklu czy innych rekwizytów biorących udział w przedstawieniu. To zabawy niezwykle spontaniczne.

Reasumując, sztuka „Cztery pory roku” jest polecana na pierwszą wizytę dziecka w teatrze – w wieku od 1 do 4 lat. Premiera już za nami, jednak spektakl będzie grany również w dniach 26, 27, 28, 29, 31 lipca o godz. 10, na Małej Scenie Teatru im. Juliusza Osterwy. Ewentualna rezerwacja miejsc na widowni pod tel. 81 532 42 44.

Twórcy przedstawienia „Cztery pory roku” to: Magdalena Zabel – reżyserka, aktorka; Jowita Stępniak – choreografka, aktorka; Mateusz Doniec – kompozytor muzyki; Piotr Bartoszewicz – reżyser świateł.

Spektakl powstał w ramach projektu dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here