Teatr Stary świętuje

W najbliższy piątek i sobotę na scenie Teatru Starego wystąpi pierwsza Dama Polskiego Jazzu, Ewa Bem

2022 jest dla tej instytucji rokiem wyjątkowym. „Stary” obchodzi 200. rocznicę istnienia oraz 10-lecie funkcjonowania w nowej formule. – Program jubileuszu mamy w fazie ustaleń, będzie sukcesywnie wzbogacany – zaznacza kierownictwo „Starego” przypominając repertuar na bieżący kwartał roku.

Program uroczystego świętowania sceny przy ul. Jezuickiej w Lublinie poznamy w najbliższych tygodniach roku. Póki co wiadomo, że wśród nazwisk twórców i tytułów wydarzeń przewidzianych na okres jubileuszu znalazły się produkcje własne Teatru Starego. A więc w pierwszym kwartale 2022 na scenie teatru zobaczymy znane już przeboje: m.in. dramat „Machia” Juliusza Machulskiego m.in. z Adamem Ferencym, widowisko „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta” autorstwa Bartka Wąsika, a także sztukę „Kimberly Akimbo” (reż. Aleksandra Popławska) z Jadwigą Jankowską-Cieślak.

Na te oraz inne pozycje z afiszu pozostały już tylko pojedyncze bilety. Organizatorzy wskazują, że zmianie uległ regulamin uczestnictwa w wydarzeniach na czas epidemii. Zmienił się także regulamin rezerwacji, kupna czy zwrotu biletów do Teatru. Zgodnie z nowym regulaminem: „Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią, obowiązujących w danym dniu”.

Przypominają też, że bilety zakupione w teatrze na określoną datę odbywające się od stycznia 2022 można zwracać do 7 dni przed wydarzeniem.

Nowy rok teatralny

…rozpoczęła 1 stycznia transmisja opery „Kopciuszek” (autor Jules Massenet) z cyklu The Met: Live in HD. Później, wieczory od 12 do 16-go na scenie wypełniał słynny spektakl Anny Marii Jopek i Leszka Mądzika „Czas kobiety”.

Wkrótce, 21 i 22.01 wystąpi tu Ewa Bem oraz Alchemik Big Band Grzegorza Piotrowskiego. A z teatralnych propozycji 27 i 28 01. „Krótka rozmowa ze śmiercią” Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie na podstawie „Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią” Mikołaja z Mierzyńca oraz „Krótkiej rozprawy między Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reya. Reżyseruje Marcin Liber, występują: Kamila Banasiak, Zuzanna Czerniejewska, Martyna Rozwadowska, Joanna Żurawska, Paweł Dobek, Wojciech Kalinowski, Roland Nowak, Wojciech Siedlecki. Po drugim spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Wojciech Majcherek.

W cyklu Bitwa o Literaturę 25.01 rozmowa pt. „Kajś”, czyli gdzieś na Górnym Śląsku”: gość Zbigniew Rokita, prowadzący Michał Nogaś. W ramach wtorkowych debat doszła też jedna Bitwa o Kulturę, 18.01, w której Roman Pawłowski rozmawia z Grzegorzem Jarzyną również o korzeniach artysty – w kontekście europejskim.

29.01 The Met: Live in HD „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Kino w Teatrze Starym oferuje w styczniu filmy: „Rio Bravo” – reż. Howard Hawks, „Body/Ciało” – reż. Małgorzata Szumowska, „Wróg doskonały” – reż. Kike Maillo.

Luty w „Starym”

…zacznie się 5.02 dwiema odsłonami spektaklu „Kruk z Tower” Teatru Dramatycznego w Warszawie. To szczera do bólu rozmowa w Sieci osób samotnych tęskniących za normalnością. Jednak czy ryzykowna gra, którą podejmuje tu matka by odzyskać syna ma szansę się powieść? Autor Andriej Iwanow, reż. Aldona Figura, występują: Katarzyna Herman, Konrad Szymański. Po drugim spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Łukasz Drewniak.

9 i 10.02 koncert Anawa 2020 / Voo Voo. Na scenie Wojciech Waglewski, Krzysztof Zalewski, Julia Marcell, Kasai, Tomek Makowiecki – tutaj biletów już brak. 12.02 „Łyżka dziegciu w beczce miodu” (produkcja własna): tragikomedia, w której problemy – praktyczne i egzystencjalne – człowieka zanurzonego w rozpędzonym dziś świecie, zderzają z czasem minionym, spokojnym i uporządkowanym. Scenariusz i reżyseria: Urszula Lewartowicz, występują Gabriela Jaskuła, Piotr Bublewicz.

13.02 „Las się żyje”. Występują: Konrad Biel, Kinga Matusiak-Lasecka, Daniel Lasecki.

Spektakl adresowany do najmłodszych widzów (od 1 do 5 lat).

Przez tydzień, w dni 22-27.02 zobaczymy „Kimberly Akimbo również produkcji własnej „Starego”. Nastolatka ma normalne dla jej wieku zainteresowania i potrzeby, jednak ciągle użera się z rodzicami. Wyróżnia ją rzecz dziwna: twarz i ciało staruszki. Autor David Lindsay-Abaire, reż. Aleksandra Popławska, występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Marianna Linde, Edyta Ostojak, Marek Kalita, Dominik Mirecki.

Kino w Teatrze Starym ma dla nas filmy: „Gwiazdka Klary Muu” – reż. Will Ashurst, „Boże ciało” – reż. Jan Komasa, „Robert i Bertrand” – reż. Mieczysław Krawicz.

A w marcu..

1.03 Bitwa o literaturę: „Potrzeba opowiedzenia własnej historii” – gość Katarzyna Surmiak-Domańska, rozmowę prowadzi Michał Nogaś. W dniach 4 i 5.03 trzykrotnie można zobaczyć przebojowy spektakl „Machia” (produkcja Teatr Stary w Lublinie), scenariusz i reżyseria Juliusz Machulski. Występują: Adam Ferency, Piotr Głowacki, Marta Ledwoń. 18.03 transmisja The Met: Live in HD „Ariadna na Naksos” Richarda Straussa. 22.03 przebojowa Bitwa o kulturę: „Między „Teściami” a „Weselem” – gość Wojciech Smarzowski, prowadzący Krzysztof Varga.

23 i 24.03 Koncert „Kocham, Lublin, Szanuję. Harmonie miasta” (produkcji Teatru Starego) kompozycja i wykonanie Bartek Wąsik.

26.03 The Met: Live in HD opera „Don Carlos” Giuseppe Verdi’ego. 31.03 klasyka rosyjska w przedstawieniu „Wujaszek Wania” Teatru Ludowego w Krakowie – autor Antoni Czechow, reżyseria Małgorzata Bogajewska, występują: Kajetan Wolniewicz, Roksana Lewak, Maja Pankiewicz, Barbara Szałapak, Piotr Pilitowski, Piotr Franasowicz, Tadeusz Łomnicki, Jadwiga Lesiak, Piotr Piecha. Uwaga, powtórzenie spektaklu „Wujaszek Wania” 1 i 2.04, a po ostatnim przedstawieniu spotkanie z autorami poprowadzi Łukasz Drewniak.

Marcowe filmy kina w Teatrze Starym to: „Podróż księcia” – reż. Jean Francois Laguionie, „Panny z wilka” – reż. Andrzej Wajda i „Aida” – reż. Jasmila Žbanić. I warto pamiętać: w cyklu kinowym „Staromiejskie zaprasza” na filmy wchodzimy bezpłatnie, jednak pobierając wejściówki – dopiero na 2 tygodnie przed seansem.

Wydarzenia z cyklu „Bitwa o kulturę / literaturę” są tłumaczone na polski język migowy. Przed zakupem biletów teatr prosi by zapoznać się z regulaminem sprzedaży. Rezerwacje przyjmuje w kasie, telefonicznie i mailowo (nr tel.: 81 466 59 25 lub 663 111 243, adres e-mail: info@teatrstary.eu. Wówczas są wymagane dane osobowe rozmówcy. Nadal jest możliwe kupno biletów na poszczególne wydarzenia osobiście w kasie teatru, co nie musi wiązać się z koniecznością podawania danych osobowych.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here