Teorie spiskowe wiecznie żywe

W ciągu prawie dwóch lat od wybuchu epidemii pracownicy chełmskiego sanepidu nasłuchali się już wielu teorii spiskowych i opinii antyszczepionkowców.

Pracownicy chełmskiego sanepidu opracowują raport o stanie epidemiologicznym miasta za 2021 rok. To standardowa, coroczna procedura. Ale raporty z dwóch ostatnich lat diametralnie różnią się od poprzednich, w których nigdy nie występowało jeszcze pojęcie Covid-19. W ciągu prawie dwóch lat od wybuchu epidemii koronawirusa pracownicy chełmskiego sanepidu przeprowadzili setki wywiadów epidemiologicznych.

W tym czasie rozmawiali z wieloma antyszczepionkowcami i przyszło im wysłuchać mnóstwo absurdalnych opinii. Niejednokrotnie zdarzało się, że rozmówcy na nich krzyczeli, wyzywali, wygłaszali różne teorie spiskowe. Ostatnio liczba zakażeń bije rekordy i temat szczepień staje się pierwszoplanowy. Pracownicy sanepidu konsekwentnie tłumaczą, że pandemia nadal będzie paraliżowała nasze życie, jeśli większa liczba osób się nie zaszczepi.

– Spotykamy się z przeróżnymi komentarzami spowodowanymi emocjami, złością i niezadowoleniem przeciwników szczepień oraz osób kierowanych na kwarantanny, izolację – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – To przykre, że ludzie często czytają w internecie niesprawdzone informacje na temat szczepień, w które wierzą. Tymczasem tyle jest osób zaszczepionych, że można ich wprost zapytać, jak się czują. Nawet, jeśli zachorują na Covid-19, to choroba nie ma ciężkiego przebiegu. W tym tygodniu znowu docierają do nas informacje o następnych przypadkach koronawirusa w szkołach. Uczniowie kolejnych klas trafiają na kwarantanny. Ta sytuacja będzie trwała, dopóki ludzie nie zaczną poważnie podchodzić do kwestii szczepień. (mo)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here