Terytorialsi pobiorą wymazy

Gdy kilka lat temu tworzono Wojska Obrony Terytorialnej nikt nie przypuszczał, że wkrótce będzie czekał nas wielki kryzys spowodowany epidemią. Odpowiednio przeszkolonym terytorialsom z Chełma dojdzie nowe zadanie – jeśli zajdzie potrzeba będą pobierać wymazy na obecność koronawirusa. – Są w gotowości, aby w tym zakresie wspierać placówki służby zdrowia – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 24. Batalion lekkiej piechoty w Chełmie.

Kpt. Stanula mówi, że każdego dnia nowe placówki zgłaszają zapotrzebowanie na wsparcie żołnierzy WOT. Terytorialsi pomagają m.in. personelowi chełmskiego szpitala. Wykonują maseczki, ale też oddają krew, prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego, a przed nimi kolejne wyzwania.

– Lista zadań żołnierzy WOT jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki – mówi kpt. Stanula. – Terytorialsi z Dęblina wspierają szpitale, organizując np. transport respiratorów, przyłbic ochronnych oraz środków medycznych. Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa oprócz pomiaru temperatury, udostępniają szpitalom wojskowe namioty. Formą wsparcia jest także szycie maseczek dla lekarzy i pielęgniarek – Terytorialsi z Chełma uszyli ich już ponad pięć tysięcy.

W najbliższych dniach terytorialsi rozpoczną działania w nowym obszarze działania, jakim jest pobieranie wymazów na obecność COVID-19. Do tego zadania delegowani będą żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone szkolenie specjalistyczne. Terytorialsi z Chełma są przeszkoleni i odpowiednio przygotowani do wykonywania wymazów i są w gotowości, aby w tym zakresie wspierać placówki w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Na razie (9 kwietnia – przyp. red.) nie wpłynęło jeszcze takie zapotrzebowanie, ale sytuacja jest rozwojowa i może się zmienić w każdej chwili.

„Odporna Wiosna” to prowadzona przez WOT od 18 marca br. pierwsza w historii ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa, której celem jest łagodzenie skutków kryzysu emidemii. Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem. (t, fot. WOT)