Test Niepodległości

(12 listopada) Jakie drugie imię nosił marszałek Piłsudski? Kiedy Niemcy opuścili w 1918 roku Włodawę? Kto był drugim prezydentem II RP? Jak się nazywał przywódca Gwardii Czerwonej we Włodawie w 1918 r.? – to tylko kilka trudnych pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy pierwszego włodawskiego Wielkiego Testu o Niepodległości, który miał miejsce w Małej Synagodze Muzeum. Zwycięzcami została para: Mariusz Weremko i Waldemar Zakrzewski, zaś drugie miejsce zajęli: Marta Wawryszuk i Andrzej Romańczuk.


– Piękny jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainspirował nas do promocji naszej ojczyzny i jej historii w tej właśnie formie – mówi pomysłodawczyni Testu, Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie. – Po sukcesie naszego Testu o Kościuszce sprzed roku postanowiliśmy kontynuować tę ciekawą zabawę i przybliżyć najważniejsze postacie i daty sprzed stu lat.

Do zmagań zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu lokalnego, biznesu, kultury i oświaty, stróże prawa i porządku publicznego. Pisemny test w formie 30 pytań wyboru (w dwóch rundach) miał miejsce w budynku Małej Synagogi.

W popołudniowy poniedziałek (12 listopada) udało się zgromadzić 9 par. Na każdą odpowiedź uczestnicy mieli tylko dziesięć sekund. Rywalizacja była bardzo trudna, ale nie musiano przeprowadzać dogrywki. Ostatecznie bezkonkurencyjna była para – policjant Mariusz Weremko i urzędnik Waldemar Zakrzewski. Drugie miejsce wywalczyła para mieszana: Marta Wawryszuk i Andrzej Romańczuk.

W kuluarach krążyła anegdota, że zwycięska para odniosła sukces tylko dlatego, że nieumiejętnie ściągała od starosty. Nieumiejętnie, bowiem mając słaby wzrok w kilku przypadkach błędnie przepisali. I akurat błędnie w tych miejscach, w których również starosta popełnił błąd. Ale to tylko złośliwa anegdota.

– To bardzo fajna zabawa, która nie tylko bawi, ale również kształci i uczy – mówił kibicujący fachowiec – historyk Mariusz Czuj. – Co prawda, jako historyk nie mogłem uczestniczyć w tym teście, ale muszę przyznać, że na wiele pytań i ja nie znałem poprawnej odpowiedzi.

Licznie przybyłych „kibiców” zdziwił brak udziału w teście burmistrza Wiesława Muszyńskiego, niektórych kierowników służb miejskich czy powiatowych. Z kolei byli też tacy, którzy – jak np. radny powiatowy Mariusz Zańko – bardzo chcieli wziąć udział w teście, jednak w ostatniej chwili wypadło im coś „ekstrapilnego”.

Wcześniej w ramach uczczenia setnej rocznicy mieszkańcy mogli podziwiać piękny videomapping 3D na frontowej ścianie Wielkiej Synagogi,. Był także tor urodzinowy dla Rzeczypospolitej oraz występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie. (pk)