Trzeba mieć się na baczności

Kilka miesięcy był spokój. Ale uwaga! Oszuści znów się uaktywnili. Chodzą po domach i straszą rzekomym długiem za energię lub ślą maile – rzekomo z ZUS-u.

Nowa fala oszustw „na ZUS” w internecie – straszy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i apeluje o ostrożność.

– W ostatnich dniach liczna grupa klientów Zakładu otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część wiadomości sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w mailu logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład.

Jednak dokładniejsze spojrzenie na adres nadawcy zdradza, że korespondencja nie pochodzi z ZUS – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim i przestrzega, by zwracać uwagę na adres, z którego przychodzą wiadomości oraz pod żadnym pozorem nie otwierać podejrzanych załączników. – Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: skladki@ubezpieczenia.pl i zus@zua.pl.

Wcześniej wysyłali wiadomości z domeny zawierającej zwrot „gov.pl”. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje wyłącznie rozwinięcie „zus.pl”. Co jednak ważniejsze, kontakt elektroniczny ze strony ZUS jest możliwy jedynie, gdy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. W razie wątpliwości klienci mogą zweryfikować korespondencję w placówkach Zakładu lub dzwoniąc pod numer infolinii: 22 560 16 00 – podkreśla M. Korba.

Czujnym trzeba być nie tylko w Internecie, ale i na każdym kroku. W ostatnim czasie na chełmskich osiedlach (m.in. na os. Słoneczne) znów szczęścia szukali naciągacze, podszywający się pod pracowników PGE. Jak donoszą nam mieszkańcy, młodzi ludzie (raz widziana była kobieta, innym razem mężczyzna) w nachalny sposób wpraszają się do domów pod pretekstem rzekomo nieuregulowanych rachunków za energię.

Pamiętajmy jednak, że spółka nie deleguje swoich pracowników do domów dłużników. Bądźmy czujni w kontaktach z nieznajomymi, a jeśli mamy podejrzenia, że do naszych drzwi zapukali oszuści, poinformujmy o tym dyżurnego komendy policji. pc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here