Trzeba „podeprzeć” most przy Gali

Most jest w fatalnym stanie. By mógł dalej być użytkowany wymaga dodatkowego podparcia

Miasto ogłosiło przetarg na „wykonanie tymczasowego podparcia” będącego w bardzo złym stanie mostu na Bystrzycy w ciągu al. Unii Lubelskiej. Prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.


– Przystępujemy do działań, które umożliwią dalszą eksploatację obiektu do czasu wykonania jego kompleksowej przebudowy. Docelowo obejmie ona cały odcinek al. Unii Lubelskiej wraz z budową nowych mostów – tłumaczy Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Przetarg dotyczy „zaprojektowania i wykonania podparcia konstrukcji głównej płyty mostu w trzech miejscach, za pomocą stalowych ram”. Takie rozwiązanie ma zapewnić „nośność podpory pośredniej”, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury.

O przyznaniu dodatkowych pieniędzy na wykonanie prac przy będącym w bardzo złym stanie moście na Bystrzycy radni zdecydowali na początku września. Otwarcie ofert w przetargu jest planowane na 28 września. Prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku, bo zwycięska firma będzie miała na ich wykonanie 50 dni, licząc od podpisania umowy.

Most, którego dotyczy przetarg, stanowi przeprawę przez Bystrzycę dla kierowców jadących z północy na południe miasta, jezdnią zachodnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca ‘80. – Szerokość mostu wynosi ponad 15 m, zaś jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Obiekt posiada nośność 20 ton, jednak z uwagi na jego stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Most jest zaliczany do kategorii „średnich”. Stanowi jeden ze 115 tego typu obiektów na terenie miasta. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here