Trzeba „podeprzeć” most przy Gali

Most jest w fatalnym stanie. By mógł dalej być użytkowany wymaga dodatkowego podparcia

Miasto ogłosiło przetarg na „wykonanie tymczasowego podparcia” będącego w bardzo złym stanie mostu na Bystrzycy w ciągu al. Unii Lubelskiej. Prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.


– Przystępujemy do działań, które umożliwią dalszą eksploatację obiektu do czasu wykonania jego kompleksowej przebudowy. Docelowo obejmie ona cały odcinek al. Unii Lubelskiej wraz z budową nowych mostów – tłumaczy Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Przetarg dotyczy „zaprojektowania i wykonania podparcia konstrukcji głównej płyty mostu w trzech miejscach, za pomocą stalowych ram”. Takie rozwiązanie ma zapewnić „nośność podpory pośredniej”, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury.

O przyznaniu dodatkowych pieniędzy na wykonanie prac przy będącym w bardzo złym stanie moście na Bystrzycy radni zdecydowali na początku września. Otwarcie ofert w przetargu jest planowane na 28 września. Prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku, bo zwycięska firma będzie miała na ich wykonanie 50 dni, licząc od podpisania umowy.

Most, którego dotyczy przetarg, stanowi przeprawę przez Bystrzycę dla kierowców jadących z północy na południe miasta, jezdnią zachodnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca ‘80. – Szerokość mostu wynosi ponad 15 m, zaś jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Obiekt posiada nośność 20 ton, jednak z uwagi na jego stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Most jest zaliczany do kategorii „średnich”. Stanowi jeden ze 115 tego typu obiektów na terenie miasta. GR