Trzy szkoły ze srebrną tarczą

Jest już ogólnopolski ranking szkół ponadpodstawowych za rok szkolny 2019/2020. Szału nie ma. Trzy chełmskie placówki zdobyły srebrną tarczę. Z liceów najwyżej uplasowało się I LO, które zajęło 360. miejsce w kraju. W porównaniu do ubiegłego roku to spadek o 19 pozycji. W województwie lubelskim „Czarnecki” zajął siedemnastą lokatę. Spośród techników na 185. pozycji w Polsce i czternastej na Lubelszczyźnie znalazły się „Ekonomy”, a odpowiednio 188. i 15 miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych. Obie szkoły zanotowały awans w klasyfikacji.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz 23. podsumowała osiągnięcia liceów ogólnokształcących i techników w kraju. W opublikowanym w minionym tygodniu rankingu zaprezentowała najlepszych 1 000 ogólniaków i 500 techników w Polsce, którym przyznano tarcze złote, srebrne oraz brązowe. Pod uwagę wzięto wyniki matur, zarówno na poziomie obowiązkowym, jak i rozszerzonym, a także ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zaś w technikach dodatkowo jeszcze egzaminów zawodowych. Największy wpływ na końcową notę miały jednak wyniki egzaminów matur w stopniu rozszerzonym.

W ogólnopolskim rankingu, zarówno liceów jak i techników, czyli wśród

1500 najlepszych szkół, znalazły się dwa chełmskie ogólniaki i dwie szkoły techniczne. Zajęte miejsce zapewne nie są szczytem marzeń chełmskich nauczycieli, a także uczniów, ale chyba w pełni odzwierciedlają obecne możliwości miejskich szkół. Na to, by chełmska placówka „wskoczyła” do pierwszej „setki” najlepszych ogólniaków i na stałe w niej się zadomowiła, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo naszym liceom i technikom do najlepszych jeszcze sporo brakuje. Ale jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.

Z liceów srebrną tarczę uzyskało I LO, które zostało sklasyfikowane na 360. miejscu w kraju i 17. w województwie lubelskim. Rok temu pozycja w rankingu ogólnopolskim była nieco wyższa. „Czarniecki” miał 341. lokatę.

Brązową tarczę przyznano II LO, które zajęło 673. miejsce w Polsce, awansując, w porównaniu do minionego roku, o 41 pozycji. W województwie lubelskim chełmska szkoła uplasowała się na 35. miejscu. Przed rokiem była czterdziesta.

Z techników znów najwyżej oceniono Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Popularne „Ekonomy” zajęły 185. miejsce w kraju, notując awans o 14 lokat. Bardzo duży skok odnotował Zespół Szkół Technicznych, który z 380. miejsca z poprzedniego roku przesunął się na 188. pozycję. W województwie lubelskim ZSEiM zajęło czternaste miejsce, a ZST – piętnaste. Obie szkoły uzyskały srebrną tarczę.

Uzyskane przez chełmskie licea i technika miejsca w pewnym sensie zadowalają miejskich urzędników. – Zdajemy sobie sprawę, że zawsze może być lepiej, jednak patrząc na efektywność pracy tych szkół, na wyniki, jakie osiągają uczniowie podczas egzaminów maturalnych, a także podczas olimpiad na różnych szczeblach, należy pogratulować zarówno uczniom, jak i nauczycielom – informuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma. – Podsumowując, wyniki można uznać za zadowalające, mamy jednak świadomość, że w przypadku wszystkich placówek, zarówno jeżeli mowa uczniach, jak i kadrze dydaktycznej, dysponujemy potencjałem, który daje nam jeszcze większe możliwości.

Z placówek ponadpodstawowych z regionu na 448. miejscu w Polsce i 23. pozycji w województwie lubelskim znalazło się I LO im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. Szkoła w rankingu krajowym awansowała aż o 101 lokat, natomiast w wojewódzkim o dwanaście. Podobnie jak chełmskie I LO zdobyła srebrną tarczę. Tę z kolei utraciło I LO im Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, które z zajmowanej przed rokiem w kraju 450. pozycji spadło na 584. miejsce. W wojewódzkim rankingu krasnostawski ogólniak zamknął trzecią dziesiątkę. Rok temu był dwie lokaty wyżej. Tym samym „Jagiełło” zamiast srebrnej tarczy, ma brązową, taką samą, co II LO im. Cypriana Norwida w Krasnymstawie. Szkoła ta w ubiegłych latach znajdowała się poza głównym rankingiem. W tym roku „wskoczyła” do grona tysiąca najlepszych liceów w kraju, plasując się na 946. miejscu i 52. w województwie lubelskim.

W rankingu zwyciężyły XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 również w Warszawie. W województwie lubelskim najlepszym ogólniakiem zostało I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, a najlepszą szkołą techniczną – Technikum Elektroniczne także w Lublinie. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here