Tysiąc burmistrza prędzej czy później

W dobie pandemii wiele osób prywatnych i instytucji pomaga włodawskiemu szpitalowi. To nie tylko szczytne, ale i na szczęście zaraźliwe. Okazuje się też, że obietnice pomocy składa się szybko, a pieniądze płyną powoli, tak jak w przypadku burmistrza.

Według zapewnień burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego złożonych pod koniec marca, urząd miejski miał być jednym z pierwszych samorządów, który zaoferował pomoc przedsiębiorcom i udzielił wsparcia szpitalowi na zakup maseczek. Miał przeznaczyć kwotę wystarczającą na zakup 2 tysięcy maseczek dla szpitala. Ponadto burmistrz Muszyński tak apelował na społecznościowym portalu: – Nie chciałem o tym pisać, ale skoro niektórzy tak lubią zaglądać do portfeli – informuję – ja już przeznaczyłem z prywatnych pieniędzy 1000 zł na zakup maseczek dla naszego szpitala. To co, może wyzwanie, drodzy lokalni politycy? To teraz takie popularne.

Sprawdziliśmy. Oto dane (stan na 15 kwietnia), jakie otrzymaliśmy od SPZOZ we Włodawie.

Osoby fizyczne przekazały łącznie kwotę 1800 zł (nie ma wśród tych darowizn tej od burmistrza), radni powiatowi z KW PiS 3500 zł. Darczyńcy w postaci materiałów i sprzętu: Cisowianka (Nałęczów Zdrój Sp. z o.o.) 4 palety wody Cisowianki, pracownicy Nadleśnictwa Sobibór (odzież ochronna, m.in. kombinezony, ochraniacze, czepki), panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Suchawie zakupiły gumkę krawiecką do szycia maseczek, przekazana do PCK, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2000 maseczek chirurgicznych, F.H.U. A i M Marek Trawiński (maseczki chirurgiczne 327 szt.), WOPR Zamość (50 przyłbic), PCK Włodawa wraz z paniami z Centrum Zainteresowań Aktywnych Seniorów (uszyte maseczki), 1 Włodawska Drużyna Harcerzy „Delta” im. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” Reklama & Poligrafia KAIRO Włodawa 1 Włodawska Drużyna Harcerek „Czeremcha” im. Henryki Bartnickiej-Tajchert materiał na przyłbice i produkcja przyłbic jednorazowych, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Zarząd Terenowy we Włodawie (płyny do dezynfekcji, mydła i 100 maseczek wielorazowych), Nocowanie.pl ( maseczki chirurgiczne, płyny do dezynfekcji), firma Rogal Customs – Agnieszka i Marcin Rogalscy z Orchówka przekazali materiał flizeliny medycznej, MPGK we Włodawie zakupiło 4 pirometry bezdotykowe za kwotę 3240 zł, Jolanta Madej (70 przyłbic jednorazowych). Oczywiście darczyńców będzie przybywać z godziny na godzinę, już np. MPGK zapowiedziało kupno termometrów.

Powszechne zdziwienie wzbudził fakt, że na wykazie darczyńców nie widnieje nazwisko burmistrza. On sam tą informacją jest bardzo zaskoczony. – Nie mam pojęcia, jak to możliwe – mówi. – Owszem, miałem kłopoty z uzyskaniem prawidłowego konta do przelewu, ale wydawalo mi się, że pieniądze poszły. Natychmiast to sprawdzę i nawet, jeśli gdzieś w systemie przytrafił się błąd, zapewniam, że deklarowana kwota na 100% dojdzie do adresata. Co zaś się tyczy maseczek, to urząd miejski nie przekazał szpitalowi pieniędzy na ich zakup, ale kupił je z własnych środków i przekazał w formie materialnej – tłumaczy Muszyński. (pb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here