Uczczą pamięć Żelaznego

W dniach 7 – 8 października w Zbereżu i Włodawie Stowarzyszenie LGH im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny organizuje uroczyste obchody 71. rocznicy śmierci Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny” – legendarnego dowódcy polskiego podziemia niepodległościowego, który był jednym z najdłużej stawiających zbrojny opór żołnierzy wyklętych.


W piątek (7 października) w Zbereżu (gm. Wola Uhruska) w samo południe nastąpi złożenie wieńców w miejscu śmierci „Żelaznego”. Następnie członkowie stowarzyszenia i goście przejdą w miejsce ostatniego postoju E. Tarszkiewicza, gdzie ustawiona zostanie przydrożna kapliczka.

Główne uroczystości zaplanowano na sobotę (8 października). O godz. 10 w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie zostanie odprawiona msza święta, a po niej złożone zostaną wiązanki przy pomniku Oddziału Obwodu WiN Włodawa oraz przy grobie ppor. Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb i przy symbolicznym miejscu spoczynku jego brata, ppor. Edwarda Tarszkiewicza ps. Żelazny.

O godzinie 12.30 na włodawskim rynku rozpocznie się piknik służb mundurowych z koncertem Norberta „Smoły” Smolińskiego. O godz. 16 będzie można wysłuchać specjalnie przygotowanej prelekcji przez pracowników lubelskiego oddziału IPN, a o godz. 17 wyświetlony zostanie film pt. „Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza”. (bm)