Uczniowie i studenci sprawdzą swoje umiejętności zawodowe

Politechnika Lubelska przystąpiła do koalicji na rzecz organizacji zawodów EuroSkills 2023 Polska, których celem jest promowanie umiejętności zawodowych wśród uczniów szkół technicznych i branżowych oraz studentów.


EuroSkills to największe tego rodzaju zawody na świecie, a już w przyszłym roku odbędą się one w Polsce. Na rywalizację w 50 dyscyplinach przyjedzie ok. 600 zawodników oraz 500 czołowych ekspertów. Konkurs odbywa się w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Rywalizacji towarzyszą prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Sprawdzian z kreatywności

W międzynarodowych konkursach umiejętności zawodowych mogą brać udział zarówno uczniowie szkół branżowych, techników, jak i studenci.

– Takie zawody są wspaniałą szansą dla naszych studentów, którzy będą mogli wykorzystać w praktyce umiejętności zdobyte na studiach oraz własną kreatywność na arenie międzynarodowej. To także doskonała okazja do nawiązania i rozszerzenia sieci kontaktów biznesowych, co zdecydowanie może mieć pozytywny wpływ na ich zawodową przyszłość – mówi koordynator EuroSkills na Politechnice Lubelskiej prof. Jakub Gajewski.

Powstanie koalicji zainicjowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która jest oficjalnym członkiem Stowarzyszenia WorldSkills International oraz WorldSkills Europe.

Oprócz Politechniki Lubelskiej, nowymi sygnatariuszami koalicji zostały: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Łódzka, Politechnika Krakowska.

Pod koniec marca protokół w tej sprawie podpisał w imieniu uczelni prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here