Uczniowie Piątki na Karaibach

Choć do zakończenia roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku miało już okazję poczuć się jak na wakacjach i to niezwykle egzotycznych. W dniach 22-30 maja gościli w Les Abymes, na wyspie Guadeloupe, będącej zamorskim departamentem Francji. A to w ramach projektu Erasmus+ „Let’s Light On the Solution”.

Choć SP nr 5 cyklicznie bierze udział w takich projektach i wyjazdach, tak dalekiej wyprawy jeszcze w jej historii nie było. Wyspa Guadeloupe leży na Karaibach, około 8200 km od Polski.

– Podczas tego wyjazdu nasi uczniowie wspólnie z nastolatkami z włoskiej Padwy i portugalskiego Porto uczestniczyli w warsztatach na temat energii słonecznej, konstruowali kuchenkę solarną, zwiedzali farmę paneli fotowoltaicznych oraz samowystarczalny dom w dżungli. Egzotyczne krajobrazy, piaszczyste plaże i ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego sprzyjały także integracji młodzieży podczas wspólnych zajęć na świeżym powietrzu. Partnerzy ze szkoły w Les Abyme zorganizowali dla nas też zwiedzanie muzeum niewolnictwa, wycieczkę do rezerwatu Cousteau, oglądanie rafy koralowej, zwiedzanie plantacji trzciny cukrowej na wyspie Marie-Galante oraz wizytę na kreolskim targu – opowiada Marcin Paśnikowski, anglista w SP nr 5, koordynator projektu.

Kolejny wyjazd młodzieży z SP nr 5 w ramach projektu Erasmus+ „Let’s Light On the Solution” planowany jest w październiku br. Tym razem uczniowie pojadą do Padwy.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here