Uczta kinomanów

W dniach 19-27 listopada odbywa się Lubelski Festiwal Filmowy, podróż po najciekawszych zjawiskach współczesnej kinematografii. To jeden z najstarszych w Polsce międzynarodowych przeglądów kina autorskiego – niezależnego, który w tym roku obchodzi swoje piętnastolecie.


Na festiwal zgłoszono 1539 filmów z całego świata, w tym 175 z Polski. Wśród nich znalazło się 150 filmów pełnometrażowych i 1389 tzw. shortów. W 7 konkursach krótkometrażowych bierze udział 51 filmów, a w konkursie Fokus: „Pełny Metraż” 7 produkcji z Polski, Rosji, Węgier, Czech, Litwy i Rumunii. Na czterech ekranach w Lublinie możemy oglądać łącznie 140 filmów z 42 krajów. Będą to fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne, pokazy tematyczne oraz pokazy specjalne. Jak co roku, obok seansów i pokazów filmowych, odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących.

Lubelski Festiwal Filmowy, jako jedna z pięciu polskich inicjatyw filmowych, otrzymał „EFFE Label” (Europe for Festivals – Festivals for Europe) certyfikat przyznawany przez European Festivals Association wyróżniającym się europejskim festiwalom kulturalnym.

Co w programie?

Na LFF składa się 8 międzynarodowych konkursów. Najważniejszy to „Fokus: Pełny Metraż” – a w nim autorskie filmy pełnometrażowe. Ponadto 7 konkursów krótkometrażowych obejmuje 51 filmów w kategoriach: Animacja, Dokument, Dzieci – filmy dla dzieci unikające infantylizmu i posługujące się oryginalnymi technikami artystycznymi, Emocje – dramaty silnie oddziałujące emocjonalnie na odbiorcę, Eksperyment – poszukiwania nowego języka filmowego, Pomysł – filmy zawierające zaskakujące pomysły twórczo wykorzystujące konwencję, Temat – produkcje poruszające aktualne problemy społeczne mieszkańców różnych stron świata.

Za program pełnometrażowych filmów aktorskich odpowiada Piotr Kotowski, a krótkometrażowe produkcje animowane wybrał Piotr Kardas.

W ramach pokazów specjalnych

…można zobaczyć m.in. „Historia w kinie / historia kina” – cykl poświęcony ważnym wydarzeniom historycznym i postaciom, które wpłynęły na naszą rzeczywistość kulturową, a zwłaszcza na kinematografię. W tym roku bohaterem cyklu będzie Stanisław Lem.

Na wielkim ekranie trzy pełnometrażowe filmy – adaptacje powieści Lema: „Solaris”, „Głos pana”, „Kongres”. Będzie też pokaz „Lemacje”: specjalna projekcja siedmiu filmów animowanych, również w ramach adaptacji prozy Lema. – Przegląd ten ma na celu przywołanie kilku znaczących obrazów lubelskim widzom otwartym na nowe doznania, pokazując różnorodność technik i poetyki w podejściu do tego samego autora-bohatera. Co ciekawe, pierwsze filmy animowane powstały do oryginalnych scenariuszy samego Lema. Co równie ciekawe, do dwóch z nich muzykę skomponował Krzysztof Penderecki – podkreślają organizatorzy LFF.

Z wydarzeń towarzyszących warto polecić „Lublin media meetings: Czy konstytucja jest fotogeniczna?” – panel dyskusyjny na temat możliwości realizowania filmów, komiksów, gier wideo i innych twórczych form opartych na historii, np. Konstytucji 3 maja. Dyskusję poprowadzi prof. Radosław Bomba.

Gala na koniec

27 listopada nastąpi wręczenie nagród i wyróżnień. Podczas uroczystości jury w składzie: Katarzyna Borowiecka – polska dziennikarka filmowa, Janis Abele – łotewski reżyser filmów, Denis Viren – rosyjski filmoznawca i krytyk filmowy przyznają nagrody w każdym z wymienionych konkursów filmów: statuetkę „Złotego Mrówkojada”. Zostaną przyznane także Grand Prix Konkursów Krótkometrażowych i Grand Prix Mistrzów Pełnego Metrażu – nagrody finansowe oraz statuetka Złotego Mrówkojada. Prócz projekcji konkursowych w programie znajdą się pokazy tematycznych bloków filmowych i pokazy specjalne.

Podobnie jak w latach poprzednich, widownia przyjmie częściowo rolę jury i będzie miała wpływ na to, do kogo powędrują Złote Mrówkojady – to Konkurs Publiczności na najlepszy film festiwalu. Konkursowe projekcje można oglądać w dwóch lokalizacjach: Centrum Kultury w Lublinie i Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”. Jednak LFF to nie tylko kino.

Poza seansami odbędą się m.in. warsztaty dziennikarskie, spektakl komiczny „Improv Bezczelne Mrówkojady” czy Filmowy Pub Quiz.

Szczegóły programu: www.lff.lublin.pl. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Wyjątek stanowi seans filmu „Moje wspaniałe życie” – bilety w cenie 15/12 zł. Na warsztaty obowiązują zapisy w formularzu z witryny festiwalu. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here