Ukraińskie dzieci będą jak w domu

Pomoc rzeczową i finansową wartą kilkadziesiąt milionów złotych przekaże Lublinowi Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) na realizację wspólnego projektu wsparcia dzieci, w tym ukraińskich uchodźców, znajdujących się w trudnej sytuacji.


Porozumienie w tej sprawie nieprzypadkowo zawarto 20 czerwca, w dniu, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W imieniu Lublina podpisał je prezydent Krzysztof Żuk, a UNICEF-u Rashed Mustafa Sarwar, Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce. – Wielu najmłodszych obywateli Ukrainy znalazło schronienie w Lublinie. Od samego początku dokładamy wszelkich starań, aby mieli zapewnione godne warunki życia i czuli się w naszym mieście bezpiecznie.

Wspólna inicjatywa z UNICEF daje szansę na lepszą aklimatyzację i zminimalizowanie, na ile to możliwe, traumy spowodowanej wojną. Doposażenie lokali, szkół, świetlic w narzędzia potrzebne do nauki, organizacja wsparcia psychologicznego w rodzimym języku i wypoczynku wakacyjnego, to działania, które z pomocą UNICEF zrealizuje masto. Jestem bardzo wdzięczny za okazane wsparcie, wierzę że podjęta współpraca i uzyskana pomoc finansowa pozwoli na wyrównanie szans w rozwoju ukraińskich dzieci – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Umowa zakłada m.in. tworzenie Miejsc Aktywności Lokalnej, w których mali Ukraińcy będą uczestniczyć z lubelskimi rówieśnikami we wspólnych warsztatach i spotkaniach, a dla matek i opiekunów ukraińskich dzieci prowadzone będą sesje psychoedukacyjne dotyczące umiejętności rodzicielskich, komunikacyjnych oraz adaptacji kulturowej.

Finansowe wsparcie UNICEF przeznaczone zostanie również na zatrudnienie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie osób, które na rzecz obywateli Ukrainy, w tym dzieci z rodzin uchodźców świadczyć będą wsparcie m.in. psychologiczne. Ponadto fundusze zostaną wykorzystane na kolonie letnie dla uczniów z Ukrainy, zakup dla nich podręczników i pomocy naukowych i wyposażenie szkół w dodatkowy sprzęt sportowy i komputerowy oraz zatrudnienie w szkołach asystentów międzykulturowych wspierających ukraińskich i polskich uczniów oraz ich rodziców. Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here