Ulewy sparaliżowały powiat

Najpierw 26 czerwca, potem 1 lipca. Intensywne opady deszczu dały się we znaki sporej części mieszkańców powiatu krasnostawskiego. – Siły Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego prowadziły działania związane z udrażnianiem przepustów drogowych, wypompowywaniem wody z piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz z zalanych posesji. Największą ilość zdarzeń odnotowaliśmy na terenie gmin: Żółkiewka, Rudnik, Izbica oraz Kraśniczyn – informuje Kamil Bereza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie.

– Wczorajsze ulewne deszcze, które nawiedziły gminę Kraśniczyn spowodowały liczne podtopienia. Od wczorajszego poranka do dzisiaj, do godzin południowych strażacy z jednostek OSP przy wsparciu PSP Krasnystaw interweniowali w wielu miejscach aby ratować życie i mienie naszych mieszkańców – relacjonowała na swoim facebooku Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn. – Od jutra zaczynamy wielkie sprzątanie oraz naprawy zniszczeń w sieci wodno-kanalizacyjnej, na drogach gminnych, itd.

Serdecznie dziękuję Strażakom z Jednostek OSP Kraśniczyn, Brzeziny, Surhów, Drewniki oraz Sołtysom z Olszanki – Henrykowi Poźniakowi i Drewnik – Edwardowi Nieściorowi za wzorową postawę, okazaną pomoc, ofiarność i odwagę w tym trudnym okresie, a także za sumienne i staranne realizowanie zadań wymagających znacznego nakładu pracy w tym okresie – dodała Grzesiuk.

Ulewy doprowadziły m.in. do sporych zniszczeń we wsi Olszanka w gminie Kraśniczyn. Z podtopieniami musieli też walczyć strażacy z OSP KSRG Żółkiewka, którzy interweniowali przy zalanych posesjach w Średniej Wsi, Koszarsku, czy Chłaniowie. Sporo pracy miała też OSP KSRG Izbica. – W związku z intensywnymi opadami interweniujemy na terenie całej gminy. W większości interwencji nasze działania polegają na pompowaniu wody z zalanych obiektów i zapewnieniu przejezdności dróg. Podsumowanie działań zostanie przedstawione po ustabilizowaniu sytuacji – czytamy na stronie OSP Izbica.

(k, fot. OSP KSRG Izbica, OSP KSRG Żółkiewka, OSP KSRG Brzeziny, PSP Krasnystaw)