Unia świętuje

10 września III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie będzie uroczyście świętowało 95-lecie. Szkoła, która powstała z inicjatywy księdza Kazimierza Gostyńskiego 7 października 1921 roku jako Państwowe Gimnazjum Żeńskie w Lublinie, miała na początku trudności lokalowe. Dopiero w 1933 roku, po trzykrotnych przeprowadzkach, otrzymała gmach przy ul. Narutowicza 12. Niestety, już 15 listopada 1939 r., na mocy rozporządzenia władz niemieckich, formalnie przestała istnieć, a nauka musiała odbywać się na tajnych kompletach. W latach 1944-1947 zajęcia szkolne prowadzono w budynku bursy przy ul. Archidiakońskiej. Od 1950 r. gimnazjum funkcjonowało wspólnie ze szkołą podstawową w pałacyku Tarłów (obecnie Wojewódzki Dom Kultury). Dopiero w 1966 r. szkoła została przeniesiona do obecnego gmachu i rozpoczęła funkcjonowanie jako III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej.
„Unia” od początku słynęła z doskonałej kadry i wykształconych absolwentów. W ich gronie znajdują się m.in. Julia Hartwig, Anna Kamieńska, Hanna Malewska, Marcin Świetlicki, Janusz Józefowicz czy Beata Kozidrak. Wśród jej nauczycieli były takie osobowości jak: Janina Mally – polonistka, współpracownica prof. Witolda Doroszewskiego przy tworzeniu Wielkiego Słownika Języka Polskiego czy malarz Jan Popek, który prowadził zajęcia z wychowania plastycznego. Liceum stale notowane jest w krajowych rankingach i zajmuje wysoką pozycję, zwłaszcza w dziedzinie nauk humanistycznych.
Uroczyste obchody, które odbędą się w sobotę 10 września, rozpocznie mszą święta o godz. 10 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Uroczystości kościelne poprowadzi arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Po ich zakończeniu (około godz. 11.30) na fasadzie szkoły przy plac u Wolności 4 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca nauczycieli tajnego nauczania z III LO. Ze względu na dużą liczbę zaproszonych gości główne uroczystości odbędą się w Centrum Spotkania Kultur plac Teatralny 1 przy Alejach Racławickich). Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 12.45. Godziny 16-19 będą czasem dla absolwentów szkoły, którzy będą mogli wziąć udział w spotkaniu po latach w klasach w gmachu III LO (wstęp wolny: przewidziano kameralne kawiarenki). O godz. 19 planowana jest impreza plenerowa na terenie Browarów Lubelskich przy ulicy Bernardyńskiej. Wśród niespodzianek, jakie zapowiadają organizatorzy, będzie wieczór poetycki ks. prof. Alfreda Wierzbickiego oraz ciekawe koncerty. Na muzycznej scenie Browarów zaprezentują się stare i nowe kapele, a także wyjątkowi goście specjalni, których występ ma być sporym zaskoczeniem. Na pewno nie zabraknie dobrej atmosfery, od lat ożywiającej społeczność tej szkoły. (EM.K.)

Informacje organizacyjne:

Wstęp na część oficjalną w centrum Spotkania Kultur będzie możliwy z imiennym zaproszeniem bądź z identyfikatorem (można go zamówić już teraz poprzez formularz na stronie internetowej szkoły lub sekretariat szkoły po dokonaniu opłaty wysokości 50 zł na konto 97 2490 0005 0000 4500 1195 1942 z dopiskiem „95-cie Unii + imię i nazwisko”). Identyfikator uprawniający do udziału w uroczystościach w CSK będzie także przepustką na imprezę organizowaną w Browarach Lubelskich.
Wstęp na sam teren Browarów będzie możliwy tylko z identyfikatorem (można go zamówić poprzez formularz na stronie internetowej szkoły lub sekretariat szkoły po dokonaniu opłaty wysokości 10 zł na konto 97 2490 0005 0000 4500 1195 1942 z dopiskiem „95-cie Unii + imię i nazwisko”).