Unijne fundusze na walkę z rakiem

Unia Europejska przeznaczy łącznie 4 miliardy euro na Europejski Plan Walki z Rakiem. Na co konkretnie zostaną wydane pieniądze? Te zagadnienia ma przybliżyć mieszkańcom Lublina i regionu kampania społeczna, którą w piątek rozpoczął lubelski poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Hetman.

– Każdy człowiek, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinien mieć takie samo prawo do wysokiej jakości opieki medycznej, diagnostyki i leczenia, taki sam dostęp do leków i takie same nadzieje na przeżycie w przypadku zachorowania na raka – tłumaczy Krzysztof Hetman.

Kampania społeczna, którą rozpoczął w piątek Krzysztof Hetman ma związek z przedstawionym przez Komisję Europejską Europejskim Planem Walki z Rakiem. Nakreśla on cztery główne obszary działania w walce z nowotworami: profilaktyka, wczesne wykrywanie, diagnozowanie i leczenie oraz poprawa jakości życia pacjentów. Na ten cel Unia Europejska przeznaczyła 4 miliardy euro. Znaczna część tych pieniędzy trafi do Polski.

Europejski Plan Walki z Rakiem został zaprezentowany na początku lutego tego roku. Jeszcze przed jego publikacją w Parlamencie Europejskim zaczęła działać specjalna komisja ds. walki rakiem, której powstanie obiecywali jeszcze w trakcie kampanii wyborczej europosłowie PSL. Zadaniem komisji jest przygotowywanie strategii działania i rekomendacji w obszarze profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów i ich leczenia.

Europejski Plan Walki z Rakiem to również pierwszy krok do utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.

– Jestem przekonany, że to właśnie zdrowie, powinno być jednym z filarów współpracy unijnej. Sądzę, że dziś, w dobie pandemii, odczuwamy to jak nigdy wcześniej, dlatego tym bardziej zobowiązuję się pracować w Parlamencie Europejskim nad koncepcją wprowadzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej – mówi Krzysztof Hetman.

W 2020 r. w Unii Europejskiej u 2,7 mln osób wykryto raka, a kolejnych 1,3 mln osób, w tym ponad 2 tys. młodych ludzi, zmarło na nowotwór. – Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, rak już w 2035 roku może stać się główną przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. Europejski Plan Walki z Rakiem jest odpowiedzią na to zagrożenie – uważa Krzysztof Hetman.

Pieniądze z EPWR przeznaczone zostaną m.in. na profilaktykę, w tym promocję zdrowej diety i aktywności fizycznej, szczepienia przeciwko wywołującym raka wirusom brodawczaka ludzkiego, zwiększenie dostępu do diagnostyki i badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka, ułatwienie dostępu do innowacyjnego leczenia nowotworów, w tym wprowadzenie nowoczesnych, niedostępnych obecnie w Polsce, terapii stosowanych w leczeniu raka.

Z prognoz opracowanych przez European Cancer Information System (ECIS) na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w 2020 roku w Polsce na raka mogło zachorować około 196 tys. osób, a około 118 tys. osób umarło wskutek choroby nowotworowej. Według danych z 2019 roku polscy pacjenci mają dostęp do zaledwie połowy terapii stosowanych w Europie Zachodniej i USA. Spośród 102 terapii lekowych zarejestrowanych w Europie i zalecanych przez Towarzystwo Onkologii Klinicznej szeroko dostępnych dla polskich pacjentów jest raptem 18. Skuteczność leczenia w Polsce, czyli ilu chorych dożywa 5 lat od diagnozy ocenia się średnio na poziomie 48%. W Europie Zachodniej wskaźnik ten jest o około 15-20% wyższy. opr. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here