Uniwersytet potężny i kompletny

W niedzielę, 23 października w auli uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2016/2017. Studia na uczelni rozpoczęło w sumie 9,5 tysiąca studentów, w tym 1,6 tysiąca cudzoziemców.
To już 73. rok akademicki na UMCS, który powołany został do życia właśnie 23 października. Uroczysta inauguracja zgromadziła profesorów uczelni i licznych studentów. Naukę na pierwszym roku studiów w UMCS rozpoczęło w tym roku blisko 8970 studentów. Największym zainteresowaniem kandydatów pod względem liczby rejestracji w 2016 roku cieszyły się m.in. następujące kierunki: prawo; finanse i rachunkowość, psychologia, bezpieczeństwo wewnętrzne; informatyka; anglistyka; ekonomia czy logistyka. – Budujemy uczelnię kompletną z wysokim poziomem edukacji, istniejącą na rynku badawczym, ale także z bogatą ofertą kulturalną oraz sportową. Nadal liczymy na owocną współpracę z samorządem. Mam też nadzieję, że wkrótce we współpracy z rektorami innych lubelskich uczelni uda nam się stworzyć związek lubelskich uczelni, abyśmy mogli wspólnie występować z projektami, grantami, a może prowadzić wspólne kierunki studiów – mówił podczas niedzielnych uroczystości rektor UMCS, prof. dr hab. Stanisław Michałowski. Podczas uroczystej inauguracji zostały wręczone: Nagroda im. Jerzego Giedroycia i Nagroda Naukowa Marii Curie (po raz czwarty).

Laureatem nagrody im. Jerzego Giedroycia został dr hab. Mirosław Szumiło z Instytutu Historii UMCS za książkę pt. ,,Roman Zambrowski 1909-1977”, wydaną przez IPN w 2014 roku. Nagrodę Naukową im. Marii Curie otrzymał zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Wiesława Gruszeckiego z Zakładu Biofizyki za odkrycie nowych możliwości obrazowania molekularnego, metody przydatnej np. przy produkcji nowoczesnych leków. Wykład inauguracyjny pt. „Mikrobiologia wczoraj i dzisiaj – w setną rocznicę urodzin prof. Władysława Kunickiego-Goldfingera” wygłosił prof. dr hab. Adam Choma. Uroczystości inauguracyjne zwieńczył koncert „Libertango” w wykonaniu Kwintetu Tanguillo oraz Anny Iberszer i Piotra Woźniaka.(EM.K.)