Ursus ciągnie w górę

Wicepremier Jarosław Gowin z wizytą w lubelskim Ursusie

Ciągły wzrost sprzedaży ciągników w kraju, wielomilionowe kontrakty na dostawy oraz produkcję na rynku afrykańskim i azjatyckim jak również rosnąca produkcja ekologicznych pojazdów użytkowych i autobusów – Lubelski Ursus święci kolejne sukcesy, a akcje spółki na giełdzie szybują w górę.
W marcu spółka Ursus podpisała umowę na dostawę 2694 ciągników i 2506 maszyn rolniczych o wartości aż 100 mln dol. z działającą w Zambii spółką Industrial Development Corporation Limited (IDC). Dodatkowo IDC razem z Ursusem utworzyć mają fabrykę montującą ciągniki i maszyny rolnicze oraz punkty serwisowe na terenie całej Zambii. 40 proc. kwoty kontraktu, czyli 40 mln dol., Ursus dostanie w formie zaliczki jeszcze przez rozpoczęciem dostaw.
Wcześniej Ursus podpisał porozumienia o współpracy w zakresie produkcji i montażu ciągników, maszyn rolniczych, autobusów i pojazdów specjalnych pod marką Ursus w Namibii, Algierii i Iranie.

Na rynku krajowym spółka oprócz produkcji ciągników rolniczych inwestuje w sektor elektrycznych autobusów i pojazdów użytkowych oraz szykuje się do seryjnej budowy autobusu elektryczno-wodorowego City Smile Fuel Cell Electric Bus. Jego pierwszy egzemplarz miał okazję zobaczyć wicepremier Jarosław Gowin, goszczący przed tygodniem w Lublinie i w zakładach Ursusa przy Mełgiewskiej. Autobus ma być produkowany w Lublinie niezwłocznie po otrzymaniu pierwszych zamówieniach. Wicepremier był pod wrażeniem zaprezentowanego pojazdu, ostatnich osiągnięć i planów spółki.
– Ursus udowadnia, że polski przemysł może nie tylko gonić zagraniczny poziom, ale również realizować nowatorskie przedsięwzięcia – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego. – To jest przykład sukcesu i dynamizmu polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że współpraca polskich przedsiębiorców, naukowców i rządu będzie przynosić właśnie takie efekty.
Seryjna produkcja City Smile Fuel Cell Electric Bus ma ruszyć w Lublinie zaraz po otrzymaniu pierwszych zamówień. Jak zapowiedział prezes Ursusa Karol Zarajczyk, spółka chciałaby w ciągu najbliższych lat zwiększyć produkcję będących w jej ofercie elektrycznych autobusów i trolejbusów do kilkuset egzemplarzy rocznie. (R)