Budowa kolejnego obiektu usługowo-handlowego w Chełmie, tym razem przy ulicy Hrubieszowskiej jednych ciekawi a innych zaskakuje. Inwestor dostaje wszystkie niezbędne decyzje od urzędów – na rozebranie części zabytkowego muru, wycinkę starodrzewia, zjazd na działkę z ulicy Hrubieszowskiej, chociaż niektórzy zauważają, że w sąsiedztwie jest przystanek autobusowy.
Niejeden przedsiębiorca próbujący zainwestować w Chełmie cieszyłby się z takiego podejścia urzędników, jakie mają do inwestycji przy ulicy Hrubieszowskiej (obok hotelu Duet). Niedawno pisaliśmy, że przedsiębiorca z Chełma planuje tam budowę budynku usługowo-handlowego, w którym znajdzie się jeden ze sklepów popularnej sieci marketów spożywczych, a niewykluczone, że powstanie także miejsce pod inne sieciówki. Niektórych pomysł budowy mikrocentrum handlowego w tym miejscu zaskoczył, bo w niedalekim sąsiedztwie jest już przecież Gama i Biedronka. Inni uważają, że właśnie przy Hrubieszowskiej, która przezywa lekki renesans, brakuje sklepów z szeroka oferta handlową. I mieszkańcy tej części miasta muszą przedzierać się po zakupy do Vendo Parku. A jeszcze inni zwracają uwagę, że urzędu patrzą dosyć przychylnym okiem na inwestycję, wydając niezbędne zgody, o które czasami bardzo trudno.
Pisaliśmy już, że konserwator zabytków wydał pozytywną opinię w sprawie rozbiórki dwóch przęseł murowanego ogrodzenia, które okalało całe założenie dawnego szpitala miejskiego. Nie jest ono co prawda wpisane do rejestru zabytków, ale znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Na podstawie pozytywnej opinii konserwatora miasto wydał pozytywna decyzję na rozbiórkę muru. Za murem, przez który ma być wjazd na działkę do przyszłego sklepu, rosną stare kasztanowce. A obok planowanego wjazdu znajduje się zatoka autobusowa, z której korzystają autobusy miejskiej komunikacji. Tutaj także urząd spojrzał łagodnym okiem dając zezwolenie na wycinkę i lokalizację zjazdu – ale już niema dwa lata temu.
– 21 lipca 2023 roku tutejszy organ wydał decyzję na lokalizację zjazdu zwykłego z działki 384/2 (droga wojewódzka nr 844 ul. Hrubieszowska) do działki nr 33/5, z uwzględnieniem warunków technicznych wymaganych dla tego rodzaju inwestycji, stosownie do obowiązujących przepisów. Z kolei 7 stycznia br. została wydana decyzja na zajęcie działki 384/2 w celu prowadzenia robót, tj. budowy zjazdu zwykłego do działki nr 33/5 (nr decyzji DK-IKD.6631.1.2025). Termin inwestycji zaplanowano i wykonano w dniach od 8 do 9 stycznia 2025 r. (I etap) oraz 17 stycznia 2025 r. (II etap). Roboty zostały wykonane w terminie wskazanym przez wykonawcę – wyjaśniają miejscy urzędnicy.
Z kolei we wrześniu 2024 r. inwestor złożył wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew. Urząd miasta wydał zgodę pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę obiektu. – Naliczono jednocześnie opłatę za wycięcie drzew oraz, tak jak to ma miejsce w sytuacjach analogicznych, zobowiązano inwestora do wykonania nasadzeń zastępczych – tłumaczy Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm. (reb)