Uwaga na wściekliznę

W połowie września w Orchówku (gm. Włodawa) znaleziono martwego lisa. Po badaniach okazało się, że zwierzę padło na wściekliznę. W czwartek (15 listopada) powiatowy lekarz weterynarii wprowadził 5-kilometrową strefę zagrożenia tą niezwykle groźną i dla ludzi chorobą.

Martwy lis został znaleziony na rozstaju dróg z Orchówka nad Jezioro Glinki niemal dwa miesiące temu. Dopiero 30 października przyszły wyniki badań pobranych od niego próbek. Okazało się, że zwierzę padło na wściekliznę. W związku z tym decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii nie mogła być inna, jak wyznaczenie obszaru zagrożonego wścieklizną w promieniu 5 kilometrów od miejsca znalezienia lisa. Obszar ten obejmuje więc Orchówek, Okuninkę oraz Włodawę.

Mieszkańcy tych miejscowości muszą m.in. bezwzględnie trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu. Zwierzęta gospodarskie nie mogą przebywać na pastwiskach, a na wyznaczonym obszarze zakazuje się urządzania wszelkich polowań oraz odłowów zwierzyny łownej. Do tego wszystkie psy mają być poddane doszczepieniu ochronnemu przeciw wściekliźnie. (bm)