Prezydent Chełma i rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie podpisali prozumienie o współpracy i utworzeniu w Chełmie Centrum Kompetencji Europejskich UMCS. Na początku będzie mieściło się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, a w przyszłości prawdopodobnie w remontowanym właśnie budynku po Banku PKO BP przy ul. Dreszera.
Jesienią ub.r. podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy chełmskim ratuszem a UMCS w Lublinie. Sygnatariuszami dokumentu byli Jakub Banaszek, prezydent Chełma oraz prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – rektor UMCS w Lublinie (absolwent II LO w Chełmie, tegoroczny laureat tytułu „Ambasador Miasta Chełm”). Podpisanie listu zakładało, że miasto Chełm i Uniwersytet, podejmą starania, w szczególności w zakresie pozyskania środków finansowych, dotyczące utworzenia w Chełmie Centrum Kompetencji Europejskich. Rektor UMCS w Lublinie stwierdził wówczas, że planuje się, aby Centrum Kompetencji Europejskich stanowiło jednostkę organizacyjną uczelni, które zajmie się działalnością naukowo-badawczą oraz dydaktyczną i tworzyć ma pomost pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Z kolei prezydent Banaszek oznajmił, że jednostka ma stanowić nowy ośrodek dydaktyczno-badawczy na uniwersyteckiej mapie Chełma, a oznaczać to będzie nowe miejsca dla studentów oraz miejsca pracy. Gospodarz Chełma zapowiedział też wówczas, że początkowo Centrum prowadzić ma swoją działalność w ramach miejskiej infrastruktury, a następnie, po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych w budynku przy ul. gen. Orlicz-Dreszera (budynek po dawnym PKO BP) przenieść ma swoją działalność do tego obiektu. Zapowiedziano, że chełmski ratusz i UMCS prowadzić będą rozmowy, aby wypracować szczegółowe rozwiązania w zakresie realizacji przedsięwzięcia. Efektem listu intencyjnego, w sprawie powołania w Chełmie Centrum Kompetencji Europejskich UMCS było podpisanie 20 maja br. przez prezydenta Banaszka i rektora Dobrowolskiego porozumienia o współpracy pomiędzy miastem Chełm a UMCS w Lublinie.
– Finalizujemy długi etap rozmów i dyskusji na temat perspektyw współpracy UMCS w Lublinie z miastem Chełm – mówi rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. – Uzgodniliśmy już wcześniej z panem Prezydentem, że formuła utworzenia jednostki organizacyjnej uniwersytetu, która zafunkcjonuje w Chełmie, będzie służyła w dużej mierze mieszkańcom, ale też będzie „promieniowała” na obszar przyległy, region chełmski oraz wykraczała poza granice naszego kraju. Myślę tutaj o kooperacji i partnerstwie wzajemnym z ośrodkami akademickimi na Ukrainie.
Według prezydenta Banaszka utworzenie nowego miejsca na naukowej mapie miasta, to ważne i strategiczne przedsięwzięcie dla Chełma.
– Krok po kroku przechodzimy przez kolejne etapy – mówi J. Banaszek. – Miasto Chełm jest dumne, że może stać się częścią UMCS. Dziś podpisaliśmy bardzo ważne porozumienie z perspektywy miasta i rozwoju regionu, a myślę, że i całego województwa.
Uczelnia ma prowadzić także badania oraz analizy, których wyniki mają służyć chełmskiemu samorządowi. W pierwszym etapie Centrum Kompetencji Europejskich UMCS zostanie zlokalizowane w budynku Chełmskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Partyzantów 40. Od kilku tygodni trwa remont budynku dawnego banku PKO BP, gdzie ulokowany ma być hub technologiczny i – jak zapowiadano wcześniej – ośrodek dydaktyczno-badawczy UMCS. (mo, fot. UM Chełm)