W kolejną rocznicę masakry

Kilkudziesięciu mieszkańców gminy Żółkiewka uczestniczyło w niedzielnych uroczystościach z okazji 74. rocznicy pacyfikacji Chłaniowa i Władysławina.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji ofiar pogromu w kościele pw. św. Mateusza w Chłaniowie. Okolicznościowe przemówienie na cmentarzu w Chłaniowie wygłosił m.in. wójt Żółkiewki Jacek Lis. Mieszkańcy gminy, kombatanci i krewni ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 74 lat, złożyli wieńce na mogile, w której spoczywają zamordowani mieszkańcy Chłaniowa i Władysławina.

Dramat rozegrał się 23 lipca 1944 r. Około godziny 6 rano do wsi i kolonii wkroczyli żołnierze Ukraińskiego Legionu Samoobrony, strzelając do napotkanych osób oraz podpalając część zabudowań. Mieszkańcy miejscowości, którzy w nich jeszcze pozostali, ukrywali się w stodołach i rowach. Zdarzały się też przypadki rabunku mienia, np. Pawłowi Kurdyce zabrano brzytwę i srebrny zegarek, jemu samemu darowano życie.

Podczas pacyfikacji, która trwała ponad godzinę, zabito 44 osoby cywilne, w tym pięcioro dzieci oraz spalono od 35 do 41 gospodarstw. Większość ofiar została zastrzelona; niektóre osoby miały także rany cięte. Katarzynę Król, matkę miejscowego dowódcy oddziału AL Gustawa Króla „Cygana”, przed śmiercią torturowano, łamiąc jej ręce. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here