W Lublinie będzie skwer im. Izabelli Sierakowskiej

Proponowana przez wnioskodawców lokalizacja skweru imienia Izabelli Sierakowskiej

Projekt uchwały w sprawie nadania fragmentowi wąwozu na LSM między ulicami Jana Sawy i Juranda imienia Izabelli Sierakowskiej, zmarłej 31 marca 2021 roku, byłej wieloletniej, lubelskiej posłanki SLD, złożyła czternastka radnych klubu prezydenta Żuka, mającego większość w radzie miasta.

Wnioskodawcy w uzasadnieniu uchwały przytaczają zasługi i biografię proponowanej patronki skweru: „Izabella Antonina Sierakowska (1946-2021) […] to postać i osobowość, której nie da się zamknąć w ciasnych ramach notki biograficznej, czy nawet obszernego wpisu w encyklopedii, który wylicza liczne kadencje w parlamencie, czy uzyskane przez nią imponujące wyniki wyborcze. Chociaż nie urodziła się w Lublinie, związała z naszym miastem swoje życie osobiste, zawodowe oraz działalność społeczną i polityczną. Ukochana przez uczennice i uczniów nauczycielka i wychowawczyni wielu roczników młodych ludzi. „Sorka”, której z pełnym zaufaniem można było powierzyć najpoważniejsze rozterki nastoletniości.

Działaczka związków zawodowych, Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie […], posłanka na Sejm sześciu kadencji, uzyskująca w każdych wyborach bardzo silne poparcie mieszkanek i mieszkańców Lublina i regionu, ale przede wszystkim osoba wielkiej wrażliwości społecznej. Posłanka, do której ustawiały się kolejki osób potrzebujących pomocy i wsparcia, ludzi skrzywdzonych, odrzuconych przez zmieniające się społeczeństwo. Jako parlamentarzystka obdarzona była niezwykle żywiołowym politycznym temperamentem, który często zaskakiwał zarówno politycznych przyjaciół jak i oponentów.

Jej obrazowy, czasem bardzo mocny język i instynkt polemiczny przeszedł do historii publicznych wystąpień. […] Zawsze miała swoje poglądy i walczyła o nie. Bezkompromisowo broniła racji ludzi. Była odważna, otwarta, akceptowała zmieniający się świat, ale nie rezygnowała ze swoich wartości i ocen. […] To ona była siłą walki o prawa kobiet w Polsce. Była wśród pionierów tej walki, odważnych i niezłomnych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Izabellę Sierakowską Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dzisiaj nikt nie może zakwestionować jej dorobku i dobrych wspomnień jakie po sobie pozostawiła w sercach mieszkanek i mieszkańców Lublina. […] – My, mieszkanki i mieszkańcy Lublina jesteśmy winni Izabelli Sierakowskiej godne upamiętnienie w naszym mieście, które wybrała na swój dom, mieście któremu poświęciła lata pracy – kończą uzasadnienie uchwały o nadanie skwerowi w wąwozie na LSM im. Izabelli Sierakowskiej – jej autorzy. ZM