Na sesji Rady Miasta Chełm w marcu procedowane mają być projekty uchwał dotyczące połączenia przedszkoli z podstawówkami i utworzenia z nich siedmiu nowych zespołów szkolno-przedszkolnych. Temat od miesięcy wzbudza wśród chełmian wiele kontrowersji, a ostatnio pozytywne opinie w tej sprawie wydał Lubelski Kurator Oświaty. Przedstawiamy jego argumentację.
W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” jako pierwsi poinformowaliśmy, że Lubelski Kurator Oświaty zaopiniował pozytywnie wnioski Prezydenta Miasta Chełm w sprawie połączenia dziesięciu miejskich przedszkoli ze szkołami podstawowymi w zespoły szkolno-przedszkolne, a także wniosek o w sprawie włączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Nr VII oraz Szkoły Policealnej wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chełmie do Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Oznacza to, że ostateczne decyzje w tych sprawach należą teraz do chełmskich radnych. Rozstrzygnięcie dotyczące zespołów szkolno-przedszkolnych, które miasto planuje utworzyć od 1 września br. poznamy w najbliższym czasie.
– Procedowanie projektów uchwał dotyczących utworzenia Zespołów planowane jest na sesję w marcu 2025 roku – mówi Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm. – Projekty uchwał w sprawie wyłączenia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Nr VII i Szkoły Policealnej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz włączenie tych szkół w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, a także przekształcenie LO dla Dorosłych Nr VII i Szkoły Policealnej przez zmianę ich siedziby, znajdują się obecnie w fazie procedowania.
Artur Pawłowski, rzecznik Lubelskiego Kuratora Oświaty, tak argumentuje wydanie pozytywnych opinii dotyczących utworzenia siedmiu nowych zespołów szkolno-przedszkolnych w Chełmie.
– Lubelski Kurator Oświaty uznał, że zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe organ prowadzący może połączyć w zespół prowadzoną przez siebie szkołę podstawową z prowadzonymi przez siebie przedszkolami mającymi siedzibę na obszarze objętym obwodem tej szkoły – informuje rzecznik A. Pawłowski. – Powyższy przepis nie wprowadza szczególnych, dodatkowych warunków czy przesłanek, dokonania przedmiotowego połączenia szkoły podstawowej i przedszkoli z obwodu tej szkoły w zespół. Opinia Kuratora Oświaty w przedmiocie utworzenia zespołu szkolno – przedszkolnego jako pewien rodzaj formy nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego, winna opierać się przede wszystkim na kryterium legalności (tj. zgodnością z przepisami prawa) zamierzonych działań jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej łączone w zespół szkołę i przedszkole.
Rzecznik Pawłowski odniósł się także do wydanej przez Lubelskiego Kuratora Oświaty pozytywnej opinii w sprawie włączenia LO dla Dorosłych Nr VII oraz Szkoły Policealnej wchodzących w skład CKZiU w Chełmie do ZSEiM w Chełmie.
– Lubelski Kurator Oświaty przyjął, że istotnym atutem Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie jest posiadanie przez szkołę odpowiednio wyposażonych pracowni przedmiotowych dla przedmiotów ogólnokształcących – mówi rzecznik Pawłowski. – Nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie posiadają wieloletnie doświadczenie w kształceniu dorosłych.
W latach wcześniejszych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie funkcjonowały szkoły dla dorosłych. Proponowane zmiany zapewnią stabilną sytuację kadrową pracowników pedagogicznych, którzy będą realizować pełny proces kształcenia słuchaczy. Nowa siedziba, dzięki swojej lokalizacji, ułatwi słuchaczom dostęp do różnych środków komunikacji i nie zakłóci procesu edukacyjnego słuchaczy. Umożliwi także budowanie nowej jakości tej jednostki, a także zapewni słuchaczom stałą kadrę dydaktyczną. Proponowana zmiana pozwoli pełniej wykorzystać warunki lokalowe i wyposażenie budynku przy ulicy Sienkiewicza 22. (mo)