W MPRD spóźniają się z pensjami

– Kolejny raz nie wypłacili nam pensji w terminie! A przecież opłaty trzeba zrobić na czas – mówi rozgoryczony pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Chełmie. W spółce tłumaczą się restrukturyzacją, przewidując, że za kilka miesięcy MPRD odzyska pełną płynność finansową.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Chełmie ubiegły rok, tak, jak wiele poprzednich skończyło ze stratą. Miejska spółka przez ostatnie lata wygrywała coraz mniej przetargów, a jej kondycja finansowa stawała się coraz gorsza. Uzdrowić tę sytuację ma Piotr Urbanek, który od 1 lutego br. jest prezesem MPRD w Chełmie. W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji dotarły jednak niepokojące sygnały od pracowników spółki.

– Chodzi o nasze wynagrodzenia – mówił w ubiegłym tygodniu nasz rozmówca. – Powinniśmy je dostać 10 dnia miesiąca. W lipcu dostaliśmy je z dwutygodniowym opóźnieniem, w sierpniu były na czas, ale teraz znowu mamy problem, bo wciąż pensji nie dostaliśmy. Mówi się o zaliczkach, ale rachunki przecież trzeba zapłacić na czas, a skąd na nie wziąć?

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy urzędników chełmskiego magistratu. Przesłali je po konsultacji z prezesem MPRD w Chełmie. Widać, że od pracowników miejskiej spółki oczekuje się zrozumienia zaistniałej sytuacji. Pocieszające jest to, że przedstawiciele spółki dają nadzieję na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa już za parę miesięcy.

– MPRD od początku tego roku sukcesywnie niweluje braki w płynności finansowej oraz rewitalizacji posiadanej bazy sprzętowej – czytamy w odpowiedzi ratusza. – Wszelkie decyzje finansowe, w zakresie wydatków koniecznych, są konsultowane ze związkami zawodowymi. W sierpniu tego roku, po 15-letniej przerwie przywrócono pracownikom dodatki stażowe. Konieczność zmiany struktury przychodów wymuszają wydatki, przede wszystkim materiałowe, na bieżące inwestycje objęte kontraktami, przy równoczesnej, sukcesywnej, spłacie zobowiązań. W lipcu i wrześniu wystąpiły kilkudniowe opóźnienia w wypłacie pensji.

Niemniej, odbyło się to na podstawie porozumień ze Związkami Zawodowymi, które za wrzesień objęło między innymi 10 proc. premię na pokrycie odsetek z tytułu opóźnienia wypłat. Zarząd MPRD przewiduje, że w przeciągu kilku miesięcy Spółka, która cały czas boryka się z problemami sięgającymi wielu lat wstecz, odzyska pełną płynność finansową oraz zdolność inwestycyjną przy jednoczesnej, sukcesywnej spłacie zobowiązań. Cały proces restrukturyzacyjny, w którym obecnie znajduje się przedsiębiorstwo, odbywa się z pełnym porozumieniem i akceptacją Związków Zawodowych. (mo)

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here