W MPRD spóźniają się z pensjami

– Kolejny raz nie wypłacili nam pensji w terminie! A przecież opłaty trzeba zrobić na czas – mówi rozgoryczony pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Chełmie. W spółce tłumaczą się restrukturyzacją, przewidując, że za kilka miesięcy MPRD odzyska pełną płynność finansową.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Chełmie ubiegły rok, tak, jak wiele poprzednich skończyło ze stratą. Miejska spółka przez ostatnie lata wygrywała coraz mniej przetargów, a jej kondycja finansowa stawała się coraz gorsza. Uzdrowić tę sytuację ma Piotr Urbanek, który od 1 lutego br. jest prezesem MPRD w Chełmie. W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji dotarły jednak niepokojące sygnały od pracowników spółki.

– Chodzi o nasze wynagrodzenia – mówił w ubiegłym tygodniu nasz rozmówca. – Powinniśmy je dostać 10 dnia miesiąca. W lipcu dostaliśmy je z dwutygodniowym opóźnieniem, w sierpniu były na czas, ale teraz znowu mamy problem, bo wciąż pensji nie dostaliśmy. Mówi się o zaliczkach, ale rachunki przecież trzeba zapłacić na czas, a skąd na nie wziąć?

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy urzędników chełmskiego magistratu. Przesłali je po konsultacji z prezesem MPRD w Chełmie. Widać, że od pracowników miejskiej spółki oczekuje się zrozumienia zaistniałej sytuacji. Pocieszające jest to, że przedstawiciele spółki dają nadzieję na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa już za parę miesięcy.

– MPRD od początku tego roku sukcesywnie niweluje braki w płynności finansowej oraz rewitalizacji posiadanej bazy sprzętowej – czytamy w odpowiedzi ratusza. – Wszelkie decyzje finansowe, w zakresie wydatków koniecznych, są konsultowane ze związkami zawodowymi. W sierpniu tego roku, po 15-letniej przerwie przywrócono pracownikom dodatki stażowe. Konieczność zmiany struktury przychodów wymuszają wydatki, przede wszystkim materiałowe, na bieżące inwestycje objęte kontraktami, przy równoczesnej, sukcesywnej, spłacie zobowiązań. W lipcu i wrześniu wystąpiły kilkudniowe opóźnienia w wypłacie pensji.

Niemniej, odbyło się to na podstawie porozumień ze Związkami Zawodowymi, które za wrzesień objęło między innymi 10 proc. premię na pokrycie odsetek z tytułu opóźnienia wypłat. Zarząd MPRD przewiduje, że w przeciągu kilku miesięcy Spółka, która cały czas boryka się z problemami sięgającymi wielu lat wstecz, odzyska pełną płynność finansową oraz zdolność inwestycyjną przy jednoczesnej, sukcesywnej spłacie zobowiązań. Cały proces restrukturyzacyjny, w którym obecnie znajduje się przedsiębiorstwo, odbywa się z pełnym porozumieniem i akceptacją Związków Zawodowych. (mo)

 

5 KOMENTARZE

  1. Może jak kilka osób umrze straszną śmiercią na Covid19 to zaczną myśleć lub co gorsza będą uczestniczyć w fałszowaniu i zatajaniu informacji. To ma być instytucja dbająca o bezpieczeństwo publiczne?.

  2. Fajnie by było gdyby w końcu ktoś sprawdził kaka jest sytuacja w MPRD i zdrowie jej pracowników bo nawet Sanepid w Chełmie olał ich. Czy ważniejsze są pieniądze od ludzkiego życia i zdrowia?.

  3. Gościu chyba nie wiesz co to będzie gdy MPRD zabraknie. PRD już upadło dawno więc kto będzie naprawiał ulice i chodniki?. Myślisz że przedsiębiorstwa prywatne będą to robić za darmo lub będą byle awarie naprawiać?. Jeżeli teraz prezydent Chełma nie docenia roli jaką spełnia spółka to się nauczy pokory jak spółki nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here