W niebo głosy

W niedzielę (6 stycznia), gdy ulice polskich miast i wsi przemierzały Orszaki Trzech Króli, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyrykach, odbył się Gminny Przegląd Kolędników i Grup Kolędniczych pt. ,,W Niebo Głosy”.

Kolędowanie to obrzęd zapoczątkowany jeszcze w czasach słowiańskich. Termin ,,kolęda” oznaczał nie tylko rytuał kolędowania, ale również same dary przekazywane kolędnikom oraz specjalne pieśni życzące. Pierwotnie kolędowanie związane było z zaklinaniem urodzaju i pomyślności.

Zarówno w pradawnej tradycji słowiańskiej, jak i w tradycji katolickiej, był to bardzo ważny, „uświęcony” czas (12 wieczorów: od 25 grudnia do 6 stycznia). Nie podejmowano wtedy żadnej pracy fizycznej, oprócz doglądania i karmienia zwierząt gospodarskich. Spotykano się w domach, śpiewano pieśni, obdarowywano prezentami.

– Dziś rzadko można spotkać kolędników z prawdziwego zdarzenia – mówi Hanna Czelej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrykach. – Tradycja ta jest często podtrzymywana przez szkoły, ośrodki kultury, zespoły ludowe, stanowiąc element polskiego folkloru, a przedstawienia kolędnicze i jasełkowe stały się powszechne jako forma teatru, prezentowana na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach.

Na szczęście tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest wciąż żywa i kultywowana w polskich rodzinach, a w gminie Wyryki w tym roku właśnie, dzięki społecznej inicjatywie, doczekała się Gminnego Przeglądu Kolędników i Grup Kolędniczych pt. ,,W Niebo Głosy” zrealizowanego w Święto Trzech Króli.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w eliminacjach oraz ich rodzinom, a także wszystkim tym, którzy swój wolny czas w niedzielne popołudnie zdecydowali się spędzić na wspólnym kolędowaniu w bibliotece. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia już za rok – dodaje Czelej. (b)