W sferze technicznej z duchem czasu

Odchodzenie od płatności gotówkowych staje się coraz popularniejsze. Większość ludzi w portfelu zamiast pieniędzy nosi karty bankomatowe albo kredytowe. I dla wygody chciałaby nimi płacić za wszystkie usługi. Także te w kościele. W Chełmie już jest taka możliwość.

W aspektach wiary i doktryny Kościół jako instytucja wydaje się być bardzo tradycyjny. Za to w kwestiach technicznych nie boi się iść z duchem czasu i stosować nowoczesnych rozwiązań. Ma własne media i aktywnie korzysta z internetu. Kuria Lubelska ma rozbudowany portal internetowy a parafie – własne strony w sieci, na których pojawiają się bieżące informacje i ogłoszenia. Teraz Kościół idzie jeszcze dalej i chce dać wiernym możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych. „Co łaska” można już zapłacić kartą za pośrednictwem tzw. ofiaromatów w kilku kościołach w Europie.

Do takich form płatności przymierza się także Kuria Lubelska, która chce postawić takie urządzenie w Lubelskiej Archikatedrze. Ale kuria już wcześniej dała zielone światło parafiom do tego, by instalowały terminale płatnicze w plebaniach, kancelariach i parafialnych sklepikach. Wierni z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie już mogą zapłacić kartą za ślub, pogrzeb albo wydanie parafialnych zaświadczeń. – To żadna sensacja, informacje o tym dostępne są na stronie internetowej Kurii – powiedział nam ks. Paweł Jakubczak z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Ale raczej wykluczył, aby doszło do sytuacji w której np. ksiądz mógł chodzić z terminalem „po kolędzie”.

Płatności bezgotówkowe to dla wszystkich spore ułatwienie. Z oficjalnych danych wynika, że już co 10 Polak nie korzysta z gotówki – płaci kartami i internetowymi przelewami. Co ciekawe – Polska jest liderem takich form płatności w Europie. W piątek, 13 grudnia, odbyła się debata wokół transakcji bezgotówkowych zorganizowana w Warszawie przez Katolicką Agencję Informacyjną i Fundację Polska Bezgotówkowa. (bf)