W Wytycznie dali świadectwo pamięci

(17 września) Przy Kopcu Chwały w Wytycznie uroczyście obchodzono rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 81. rocznicę bitwy pod Wytycznem. Organizatorem uroczystości był NOSG w Chełmie, a wśród oficjalnych gości prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką – Agatą Kornhauser-Dudą.

Uroczystości w Wytycznie rozpoczęły się krótkim wystąpieniem komendanta głównego Straży Granicznej – gen. dyw. Tomasza Pragi. Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent RP Andrzej Duda. Powiedział m.in.: – Wojna w osamotnieniu przeciwko dwóm wielkim militarnym potęgom nie dała się rozstrzygnąć na naszą korzyść. Takie były fakty i taka jest historia.

Sowiecka wcześniej a dziś rosyjska propaganda próbuje nazywać tamten brutalny akt sowieckiej agresji ochroną dla mieszkańców Białorusi, Ukrainy. Wszyscy doskonale wiemy, że to nieprawda, a to miejsce jest najlepszym tego dowodem. To właśnie tutaj, w Wytycznie oddziały korpusu Ochrony Pogranicza starły się z napastnikami, z sowiecką Armią Czerwoną, z jej pancernymi oddziałami, które wkraczały na tę ziemię. Dali im mężny odpór.

Uroczystości zakończyła krótka modlitwa ekumeniczna, Apel Poległych i złożenie symbolicznych wieńców na grobach poległych żołnierzy. W imieniu władz samorządowych wieniec złożyli – starosta Andrzej Romańczuk, przewodniczący Rady Powiatu we Włodawie Romuld Pryll, członek Zarządu Powiatu Marian Kupisz, wójt gminy Urszulin Tomasz Antoniuk i przewodniczący Rady Gminy Urszulin Piotr Kamela.

Tuż po zakończeniu uroczystości w Wytycznie kolumna aut z parą prezydencką skierowała się do Chełma. Na ulicach miasta rządowe samochody wywołały niemałe poruszenie, ale do spotkania z mieszkańcami nie doszło. A. Duda odwiedził siedzibę Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie spotkał się z kadrą kierowniczą. Stamtąd kolumna wróciła do Warszawy.

Wrześniowy dramat Polski

17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Tego dnia Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej.

Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here