Warsztaty, rodzina, sztuka

„Rodzinne warsztaty sztuki użytkowej” w Wojsławicach to zadanie, celem którego było działanie na rzecz lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Możliwe to się stało dzięki organizacji międzypokoleniowych warsztatów stolarskich, podczas których powstała instalacja artystyczna, składająca się z sześciu mobilnych przeszkód, mi.in. do jazdy na hulajnodze czy deskorolce. Instruktorem prowadzącym zajęcia był lubelski artysta wizualny Kamil Stańczak. Trudno stwierdzić, kto miał większą frajdę z pracy podczas warsztatów – dzieci czy ich rodzice.

Zaangażowanie wszystkich było ogromne. Każdy pracował na 100%, a dialog międzypokoleniowy pomagał w rozwiązywaniu pojawiających się dylematów. Piękne, kolorowe i oryginalne zdobienia są autorskim pomysłem młodego pokolenia. Dzięki współpracy z Henrykiem Gołębiowskim, wójtem gminy Wojsławice, konstrukcje ustawione zostały na placu targowym w Wojsławicach. Wspólnymi siłami „ożywiono” przestrzeń publiczną, nadając jej artystyczny charakter. Jednocześnie stworzono przestrzeń dedykowaną dzieciom i młodzieży.

Wydarzeniem finałowym inicjatywy był piknik rodzinny prezentujący efekty działań projektowych. Pogram obejmował: warsztaty jazdy na hulajnodze, warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej oraz gry i zabawy ruchowe zarówno dla małych jak i dużych. Rodzice dzieci biorących udział w projekcie przygotowali poczęstunek.

Gościem specjalnym finału był Karol Janeczko, czołowy zawodnik mistrzostw Polski w hulajnodze wyczynowej, który prowadził naukę jazdy na hulajnodze i bezpiecznego użytkowania wykonanych konstrukcji. Podczas pikniku uczestnicy projektu w ramach podziękowania za swoją aktywność otrzymali pamiątkowe nagrody.

Zadanie dofinansowane zostało Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 (4800 zł). Operatorem zadania jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom za pomoc w organizacji tak bogatego programu pikniku: Mirosławowi Jaremkowi, dzięki któremu mogli zaprosić Karola Janeczko, natomiast Joannie i Tomaszowi Lenartom oraz firmie M.P.T. Transport Medyczny za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podziękowania kierują także do Joanny Mołczan za fotodokumentację zadania, Kazimierzowi Florkowi i Mieczysławowi Jabłońskiemu za pomoc w przygotowaniu materiałów na warsztaty oraz wszystkim Mamom i Tatom za zaangażowanie w realizację projektu.

Autorem wniosku i realizatorem zadania jest Sylwia Jasiuk.

Partnerami zadania są: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojsławicach-Kolonii (współpraca – Ewelina Jabłońska), Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach (współpraca – Dorota Borys, Wojciech Staiński, Dawid Stasiuk), gmina Wojsławice (współpraca – Patryk Banachiewicz). (-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here