Wdzięczność w kolorze blue

Na niebiesko zostały podświetlone wieczorem, 7 kwietnia, najbardziej charakterystyczne miejsca w Lublinie.


To forma podziękowania dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem. W ubiegłym tygodniu miasto prowadziło też dezynfekcję. Odkażane były m.in. parklety w centrum miasta.

– We wtorek, 7 kwietnia, w Światowy Dzień Zdrowia, Lublin rozbłysnął na niebiesko. Ratusz, plac Litewski oraz Arena Lublin zostały podświetlone niebieskim światłem w hołdzie pracownikom służby zdrowia – relacjonuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy ratusza.

Prezydent Krzysztof Żuk powiedział: „W ten symboliczny sposób solidaryzujemy się z tysiącami lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i całym personelem służby zdrowia, ludźmi, którzy w tym trudnym czasie pomagają chorym na COVID-19, ryzykując własne zdrowie i życie. Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni za wasze poświęcenie i tytaniczną pracę w tych dniach. Te światła są dla was, to mały symbol naszej solidarności, dziękujemy – podkreślił prezydent Lublina.

W ubiegłym tygodniu miasto prowadziło też dezynfekcję „elementów wyposażenia ulic”. Chodzi o elementy, z którymi bezpośredni kontakt mogą mieć piesi, czyli np. poręcze przy schodach, bariery na kładkach i wiaduktach, po których prowadzony jest ruch pieszy czy przejścia podziemne. – Prace objęły również dezynfekcję i odkażanie ponad 2,5 tys. koszy oraz ok. 190 ławek ustawionych w pasach drogowych ulic w Lublinie.

Poza pasem drogowym dezynfekcja była prowadzona w ścisłym centrum miasta, objęła także siedziska przy donicach z roślinnością oraz parklety: na deptaku, placu Łokietka, placu Litewskim, placu Kaczyńskiego oraz placu Krąpca – wylicza Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza. GR