Wereszczyńskie groby odnowione

(11 października) Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków odebrał bez zastrzeżeń prace konserwatorskie na grobowcu rodziny Karpińskich i nagrobku rodziny Rucińskich, jakie Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” (a w jego imieniu pracownia konserwatorska Michała Oleksego i Marka Kołyszki z Torunia) przeprowadziło w tym roku.

Stan nagrobków był zły, a grobowiec Karpińskich groził zawaleniem, o czym można się przekonać, oglądając zdjęcia. Kosztowne prace udało się przeprowadzić dzięki wysiłkowi wielu ludzi i instytucji.

Operację renowacji tych nagrobków oraz grobowca Teofili Hlebickiej-Józefowicz (wykonano w zeszłym roku) sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (60 tys. zł), powiatu włodawskiego (5 tys. zł) oraz z pieniędzy ofiarowanych w ramach corocznie organizowanej kwesty (11840 zł).

Plany na kolejne lata również są ambitne, dlatego stowarzyszenie liczy na wsparcie w tegorocznej kweście. Wolontariusze będą zbierali datki w dniach od 1 do 3 listopada. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here