Więcej na wymianę kopciucha

Dotacje wyższe nawet o 10 tys. złotych dla osób o niższych dochodach i możliwość prefinansowania wydatków, to nowe, korzystne rozwiązania w kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze”, która ruszyła 15 lipca.


Uruchomiony we wrześniu 2018 r. program dofinansowania wymiany starych kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze nisko i zeroemisyjne, ekologiczne źródła ciepła wraz z gruntownym ocieplaniem jednorodzinnych budynków mieszkalnych, cieszy się coraz większym powodzeniem. W jego ramach właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać bezzwrotną dotację na wymianę tzw. kopciucha na ekologiczne źródło ciepła oraz termomodernizację domu w zależności od dochodów w wysokości 30, 37, a nawet 69 tys. zł. Od 15 lipca maksymalne wsparcie dla osób z grupy drugiej wzrosło do 47 tys. zł, a dla osób o najniższych dochodach do 79 tys. zł.

Nowością jest również możliwość prefinansowania inwestycji, czyli otrzymania do 50 proc. przewidzianej kwoty dotacji jeszcze przed poniesieniem wydatków. Warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami.

– Teraz pieniądze, z terytorialnie właściwego dla lokalizacji danego budynku, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłyną bezpośrednio na rachunek wykonawcy robót w terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie. To bardzo korzystne udogodnienie, gdyż dotychczas wypłata dotacji odbywała się w formie refundacji dopiero po zakończeniu części lub całości przedsięwzięcia – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Chcemy, żeby wymianę pieca na ekologiczny oraz termo-remont domu można było przeprowadzić jeszcze szybciej niż do tej pory i na szerszą skalę, a to będzie łatwiejsze do osiągnięcia, jeśli beneficjenci dostaną dotacje w wyższych kwotach, przy czym połowę przyznanych pieniędzy wykonawcy robót otrzymają do dyspozycji niemal od ręki – podsumowuje wiceszef NFOŚiGW.

Ze szczegółami programu można zapoznać się na stronie www.czystepowietrze.gov.pl, na stronie głównej NFOŚiGW oraz na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

RB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here