Więcej za wodę i ścieki

Po interpelacji radnego Grzegorza Brodzika Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie ujawniło nowe taryfy dotyczące zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Niestety, uderzą one po kieszeni każdego mieszkańca Krasnegostawu.

Na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta Krasnystaw radny Grzegorz Brodzik złożył interpelację w sprawie nowych cen za wodę i odprowadzenie ścieków w mieście. – Zbliża się kolejny okres, w jakim PGK będzie musiało ustalić taryfy opłat za wodę i odprowadzenie ścieków na kolejne lata. Od pewnego czasu rada miasta nie ma kompetencji w ustalaniu wysokości tych opłat, a taryfy kształtuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na wniosek spółki zależnej od burmistrza – mówił na sesji Brodzik. Radny zauważył, że w maju 2021 r. upłynie termin obowiązywania obecnych cen wody i ścieków. – Czy prezes PGK ustalił taryfy opłat za wodę i odprowadzanie ścieków i przesłał je do PGW? Czy mieszkańcy Krasnegostawu mają się spodziewać podwyżek? – pytał Brodzik.

Niestety, okazuje się, że tak. Andrzej Kmicic, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie poinformował, jak mają kształtować się taryfy za wodę i ścieki w najbliższych miesiącach. Cena za metr sześcienny wody dziś wynosi w Krasnymstawie 2 zł 56 gr.

Po zmianach przez rok wynosić będzie 2,69 zł, a przez kolejne dwa lata 2,75 zł. Podwyżka wyniesie więc ostatecznie 7,4 procent. Za ścieki krasnostawianie płacą dziś 4,80 zł. Po zmianie przez rok będą płacili 5,27 zł, a w kolejnym roku już 5,5 zł (podwyżka o 14,6 procent). W sumie za metr sześcienny wody i ścieków dziś mieszkańcy Krasnegostawu płacą 7,36 zł, a będą płacić 8,25 zł.

– Proponowany wzrost cen wody i taryf za odprowadzane ścieki na lata 2021-2024 wynika z następujących przyczyn – informuje w odpowiedzi na interpelację Brodzika prezes Kmicic. Po pierwsze z wzrostu opłat za energię elektryczną, po drugie z wzrostu wysokości podatku od nieruchomości, po trzecie z wzrostu tzw. wielkości amortyzacji, po czwarte z opłat za umieszczenie urządzeń sieci wodnokanalizacyjnej w pasie drogowym, po piąte ze spadku ilości sprzedaży wody i po szóste z wzrostu wynagrodzeń.

Kmicic podkreśla też, że stawki cen za wodę i ścieki są w Krasnymstawie jedne z najmniejszych w województwie. Najdrożej jest w Hrubieszowie. gdzie dziś za metr wody i ścieków trzeba zapłacić 10,83 zł, podczas gdy w Krasnymstawie już po podwyżkach będzie to 8,25 zł. Dla porównania w Świdniku dzisiejsza stawka to 10,8 zł, w Lublinie 10,03 zł, w Biłgoraju 9,82 zł, Chełmie 9,35 zł, we Włodawie 8,73 zł. Taniej niż w Krasnymstawie jest tylko w Zamościu (7,71 zł). (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here