Wielkie emocje na staromiejskim bruku

Mistrzostwa Polski MTB XCE to niezwykle widowiskowa impreza

Na Starym Mieście w Lublinie po raz kolejny odbyły się Mistrzostwa Polski MTB. Podobnie jak przed rokiem także i teraz na staromiejskim bruku nie zabrakło emocjonującej walki o tytuły, którą śledziły tłumy kibiców.

W finałowym przejeździe pań najlepsza była Marta Turoboś. Drugie miejsce zajęła Gabriela Wojtyła, a trzecie Iwona Kurczab

Na starcie lubelskich mistrzostw zameldowała się czołówka sprinterskiego MTB w Polsce czyli m.in. Marta Turoboś, Iwona Kurczab, Gabriela Wojtyła, Patrycja Piotrowska, Łukasz Szymczuk, Marceli Bogusławski, bracia Budzińscy, Borys Góral, Adrian Rzeszutko czy Oskar Pluciński. Również młodzież próbowała swoich sił w walce o tytuły.
Podstawą do rozstawienia w wyścigach eliminacyjnych była jazda na czas. Kilometrową rundę, najeżoną przeszkodami, wiodącą klimatycznymi uliczkami lubelskiego rynku, najszybciej pokonali Marta Turoboś (Hurom LKK Luks Sławno Kellys Team) oraz Oskar Pluciński (Erkado Racing Team Kraśnik).
W wyścigu towarzyszącym, który organizatorzy przygotowali dla zawodników nie posiadających licencji Polskiego Związku Kolarskiego, najlepszy czas osiągnął Przemysław Gierczak, notabene trener Marty Turoboś.
Emocji nie brakowało od samego początku, bowiem panie z racji niewielkiej frekwencji rozpoczęły ściganie już od półfinałów. Swoje przejazdy wygrały Marta Turoboś i Gabriela Wojtyła. Panowie mieli do przejechania przynajmniej jeden wyścig więcej. Pewnie do dalszych przejazdów awansowali faworyci, tak że w półfinałach trudno już było wskazać, kto może zameldować się w wyścigu o medale.
W finałowym przejeździe pań prowadzenie objęła Marta Turoboś, ale tuż za plecami miała Gabrielę Wojtyłę (Superior Zator) i Iwonę Kurczab (SGR Specialized). W takiej właśnie kolejności zawodniczki wjechały na metę. Tym samym Marta odzyskała po roku przerwy koszulkę z orzełkiem, Gabriela w swoim debiucie w XCE zdobyła srebro, a Iwona odczarowała pecha z lat poprzednich i wyjechała z Lublina z brązem.

podium w rywalizacji mężczyzn: Pierwsze miejsce zajął Łukasz Szymczuk (KKW Superior Wałbrzych), drugi był Oskar Pluciński (Erkado Racing Team Kraśnik), a trzeci Marceli Bogusławski (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team)

Wśród mężczyzn walka toczyła się między doświadczonymi zawodnikami a pokoleniem tych w dobrej formie i z perspektywami. Efektem tej walki był chociażby brak w finałowej czwórce Adriana Rzeszutko, a zawodnikiem z najdłuższym rowerowym stażem był Borys Góral (Kolarska Grupa Masters Kameleon Team). Walka o medale toczyła się niemal do samego końca, a kreskę najszybsi minęli w kolejności Łukasz Szymczuk (KKW Superior Wałbrzych), Oskar Pluciński (Erkado Racing Team Kraśnik), Marceli Bogusławski (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) i Borys Góral (Kolarska Grupa Masters Kameleon Team). W ramach wyścigu dodatkowego Eliminator MTB Lublin 2017 na podium zameldowali się Przemysław Gierczak, Bartłomiej Bereza i Przemysław Woźniak.
Najszybszym Mastersem okazał się Dariusz Garwoliński a Juniorem Adrian Wawer.
Kolejny raz impreza w Lublinie pokazała wielki potencjał zarówno miejsca, jak i konkurencji XCE – Tłumy widzów, wiele mediów, efektowna walka z trasą i rywalami. Niestety frekwencja wśród zawodników pozostawiała sporo do życzenia, ale na szczęście rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie.