Wielkie ściganie rozpocznie się w Lublinie!

Pierwszy etap 78. TDP prowadził będzie z Lublina do Chełma

Potwierdziło się to, o czym kilkakrotnie pisaliśmy na łamach Nowego Tygodnia. Kolarski wyścig Tour de Pologne po 12 latach nie tylko wraca na Lubelszczyznę, ale wielkie ściganie rozpocznie się w Lublinie. Kolarze wystartują 9 sierpnia z placu Zamkowego i po przejechaniu pond 216 km przez m.in. Prawiedniki, Bychawę, Godziszów, Nielisz, Krasnystaw i Rejowiec, zameldują się na mecie w Chełmie.

Tegoroczny wyścig dookoła Polski zapowiada się inny niż wszystkie dotychczasowe. – Zaproponowaliśmy kilka zmian w porównaniu do ostatnich lat. Pierwsza to trasa – podkreślał podczas czwartkowej prezentacji Czesław Lang, świetny przed laty kolarz, dyrektor generalny firmy Lang Team organizującej wyścig. Kolarze będą się ścigać na Lubelszczyźnie i Roztoczu, Podkarpaciu, w Bieszczadach, Pieninach na Podhalu, a także w Beskidach. Czasówkę zaplanowano w Katowicach. Metę końcową wyścigu, 15 sierpnia, organizatorzy planują, podobnie jak w latach ubiegłych na krakowskich Błoniach.

Tak pojadą kolarze

Uroczysty start 78. Tour de Pologne zaplanowano 9 sierpnia na placu Zamkowym w Lublinie. Etap poprowadzi przez urokliwe i bogate w walory przyrodnicze tereny Lubelszczyzny, w tym powiatu lubelskiego. Na trasie znajdą się trzy Lotne Premie LOTTO: w Batorzu, Godziszowie oraz Krasnymstawie i trzy Premie Górskie III kategorii – w Błażku, Antolinie oraz Hoszni Abramowskiej. Meta tego wymagającego etapu będzie usytuowana w Chełmie.

– Drugi etap z Zamościa do Przemyśla może pretendować do miana królewskiego. Kolarze pojadą m.in. przez Kalwarię Pacławską, gdzie zostanie rozegrana górska premia. Sam finisz usytuowany został na podjeździe, którego nachylenie sięga 13–15 procent. – Ten etap prawdopodobnie ustawi klasyfikację generalną, ale jeszcze nie przesądzi o losach wyścigu, bo dalej też jest sporo trudności – zaznacza Czesław Lang. W kolejnych dniach peleton przejedzie przez Bieszczady, Podhale, Śląsk, by siódmego, ostatniego dnia rywalizacji dotrzeć z Zabrza do Krakowa.

TDP w wyjątkowej oprawie

78. Tour de Pologne UCI World Tour będzie pokazywany w wyjątkowej oprawie. Sygnał wyprodukuje Telewizja Polska wspólnie z francuską firmą Atlantic Media, dzięki czemu impreza zostanie zaprezentowana na najwyższym światowym poziomie.

– Kibice zobaczą około pięciu godzin transmisji telewizyjnej z każdego etapu. W naszym kraju wyścig będzie można oglądać w TVP Sport i TVP 1, ale planowana jest też transmisja do wielu krajów z całego świata – zaznacza wicemistrz olimpijski z Moskwy.

i… z najlepszymi kolarzami na świecie

W wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta. Swój udział w 78. TDP już wstępnie zadeklarował jego zwycięzca z 2018 roku i mistrz świata z 2014 roku, Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Będzie też coś dla amatorów

Przy okazji 2. etapu w Arłamowie odbędzie się też ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci i młodzieży.

Nowy Tydzień w Lublinie i Świdniku jest jednym z lokalnych partnerów medialnych 78. Tour de Pologne.BS

Jeszcze na początku roku było mało prawdopodobne, że wyścig rozpocznie się w Lublinie. Choć radni miejscy Monika Kwiatkowska i Marcin Nowak apelowali do prezydenta Krzysztofa Żuka, by miasto podjęło starania, aby znaleźć się na mapie tegorocznego touru, Ratusz odpowiadał, że nie ma pieniędzy na imprezę. Sytuacja zmieniła się, gdy w imprezę mocno zaangażowało się Województwo Lubelskie i marszałek Jarosław Stawiarski, a także prezydenci Chełma i Zamościa. Ostatecznie środki się znalazły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here