Wieniec z Siedliszcza najpiękniejszy

Wieniec przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Siedliszczu (gm. Wola Uhruska) reprezentował powiat włodawski na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu. Został uznany za najpiękniejszy na dożynkach powiatowych w Woli Uhruskiej. Niżej podajemy zwycięzców wszystkich konkursów z powiatowego święta plonów.

Dożynki Powiatowe 2019 w Woli Uhruskiej były udane, choć zdaniem wielu uczestników mogło być o wiele lepiej. Zawiodło głównie ustawienie i rozmieszczenie poszczególnych stoisk. Otóż na głównym placu przed sceną ustawiono jedynie stoiska konkursowe – całą resztę wyeksmitowano za kanał, na błonia przy starorzeczu Pompka.

Rozbiło to imprezę na dwie części, a obsługującym je osobom uniemożliwiło czynny udział w dożynkach, choćby podziwianie występów artystycznych czy wysłuchanie przemówień.

Dziwne jest to tym bardziej, że na głównym placu pozostało jeszcze mnóstwo miejsca. Jak mówi sekretarz gminy Wola Uhruska Mariusz Jachimczuk, decyzja taka zapadła z tego względu, że organizator nie miał wiedzy, z jak dużymi stoiskami pojawią się na dożynkach poszczególne gminy, więc rozbicie było profilaktyczny i miało na celu przede wszystkim to, by dla każdego znalazło się miejsce podczas imprezy.

Najładniejszy wieniec dożynkowy: I miejsce – wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Siedliszcza, gmina Wola Uhruska; II – wieniec przygotowany przez Zespół „Seniorzy” z Urszulina; III – wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Hanny. Wyróżnienia otrzymały wieńce z gmin Hańsk, Stary Brus, Włodawa, Wyryki i gminy miejskiej Włodawa.

Najciekawsze stoisko dożynkowe: I miejsce – stoisko gminy Urszulin; II – stoisko gminy Włodawa; III – stoisko gminy Hańsk. Wyróżnienia przyznano stoiskom z gmin Hanna, Stary Brus, Wyryki, Wola Uhruska i gminy miejskiej Włodawa

Najlepszy chleb dożynkowy: I – chleb z gminy Hańsk; II – chleb z miasta Włodawa;

III – chleb z gminy Wyryki. Chleby z gmin Hanna, Stary Brus, Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska otrzymały wyróżnienia.

Najlepsza potrawa regionalna: I miejsce – potrawa z gminy Wyryki; II – potrawa z gminy Wola Uhruska; III miejsce – potrawa z gminy Włodawa. Potrawy zgłoszone z gmin Hanna, Hańsk, Stary Brus, Urszulin i gminy miejskiej Włodawa otrzymały wyróżnienia.

Najlepszy napój regionalny: I miejsce – napój z gminy Stary Brus, II miejsce – napój z gminy Hanna; III miejsce – napój z gminy Hańsk. Napoje zgłoszone z gmin Urszulin, Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki i gminy miejskiej Włodawa otrzymały wyróżnienia.