Więzienia pod specjalnym nadzorem

Walka z koronawirusem trwa na wielu frontach. W polskich więzieniach na dzień 13 marca nie odnotowano przypadków choroby, ale kwarantannie poddanych jest kilku funkcjonariuszy. Od czwartku (19.03) obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. 

– Polska Służba Więzienna na bieżąco dostosowuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), a także stale analizuje decyzje władz więziennictwa w krajach europejskich związane z zagrożeniem koronawirusem – wyjaśnia ppłk Elżbieta Krakowska rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej. – Całkowity zakaz wizyt w więzieniach wprowadzono na Słowacji, Portugalii, Litwie, Włoszech oraz w niemieckim więzieniu o zaostrzonym rygorze (dla terrorystów).

Rumunia wprowadzi całkowity zakaz widzeń jeżeli zaistnieje taka potrzeba. W Czechach, Estonii, Austrii, Belgii, Irlandii i Wielkiej Brytanii nie wolno wchodzić na teren zakładów karnych osobom z podwyższoną temperaturą. W Irlandii odwiedzający są dodatkowo badani przez lekarza. W Szwajcarii, Izraelu, Hiszpanii, Rumunii i Austrii widzenia odbywają się bez bezpośredniego kontaktu – w pomieszczeniach oddzielonych szybą. Dodatkowo w Szwajcarii wprowadzono zakaz widzeń w więzieniach, w których nie ma możliwości realizowania widzeń przez szybę.

W Słowenii wprowadzono widzenia przez szybę w więzieniach leżących przy granicy z Włochami oraz we wszystkich więzieniach wprowadzono zasadę uczestniczenia w widzeniu tylko jednej osoby dorosłej. Chorwacja, w części więzień wprowadziła widzenia przez szybę. W kilku niemieckich landach zalecono ograniczenie widzeń z bliskimi do ustawowego minimum 1 godziny na miesiąc.

W Hiszpanii wstrzymano wyjścia grupowe i pracę na zewnątrz, oprócz jednostek typu otwartego. W Słowacji do 15 marca wstrzymano zatrudnienie zewnętrzne. W Rumunii wszystkie wyjścia osadzonych na zewnątrz (praca, przepustki) są wstrzymane do odwołania. W polskich więzieniach dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Zgodnie z zaleceniami GIS 32 osadzonych, którzy przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus, zostali poddani profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji. Żaden nie ma objawów choroby. W całym kraju dziewięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajduje się w kwarantannie. Przebywają oni u siebie w domach i są pod stałym nadzorem sanepidu. Nie mają objawów chorobowych. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here