Wiosenne dojrzewanie kultury

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” zaprasza na wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Nasza Polska Dzisiejsza” - na razie tylko w formule online

Na ten optymistyczny czas czekaliśmy od wielu miesięcy. Część wprowadzonych przez rząd restrykcji zniknęła 4 maja, 15-go mają zniknąć kolejne, 29-ego cała kultura ma być otwarta. Co lubelskie instytucje kultury proponują do tego czasu?


Już w najbliższą środę, 12 maja, w lubelskim Centrum Spotkania Kultur rusza V edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Prezentacje obejmą wyłonione w konkursie spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych. Pokazom sztuk teatralnych towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami, seanse filmowe i warsztaty. Kulminacją Festiwalu będzie wręczenie nagród „Złota Kieszeń”: dla najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy. Część wydarzeń będzie dostępna online, by zwiększyć ich dostępność dla widzów – informują organizatorzy z CSK. Autorem plakatu tegorocznej odsłony jest Andrzej Pągowski, wybitny polski artysta grafik.

V edycja Festiwalu jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na pandemię. Widzów czeka znakomita uczta: na scenie sali operowej zobaczymy spektakl „Balladyna” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (9 czerwca) , online zostanie pokazana opera „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, a na placu Teatralnym show „Fire Party”, czyli wielkoformatowe widowisko ogniowo-pirotechniczne z udziałem najlepszych tancerzy ognia, żonglerów i akrobatów.

Majowy program Festiwalu: Od 12 maja od godz. 19 wystawa „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie” prezentująca dzieła krawiectwa scenicznego. Bilety w cenie 8 i 10 zł; Od 14 maja od godz. 19. wystawa „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”. Bilety w cenie 8 i 4 zł. W obu przypadkach bilety można nabyć w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com; 15 maja o godz. 19 w trybie online opera „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu. Po wydarzeniu spotkanie autorskie z realizatorami: Dariuszem Przybylskim i Dorotą Karolczak; 23 maja od godz. 17:30 wystawa prac artystycznych studentów pt. „Kasandra”. Wstęp wolny. Tej samej niedzieli o 20:30 na placu Teatralnym widowisko plenerowe „Fire Party”, które organizuje Fundacja Sztukmistrze – wstęp wolny.

W Teatrze im. J. Osterwy

…majowe nowości obejmują otwarty dostęp do spektakli na platformie VOD. W oczekiwaniu na koniec maja, tym samym lockdownu, przygotowano tu dla widzów nie lada gratkę. – Od początku maja wszystkie spektakle dostępne na VOD można oglądać odpłatnie bez względu na czas i przestrzeń. Dzięki tej właśnie zmianie formatu chcemy dać naszym widzom możność obejrzenia spektakli, wtedy gdy rzeczywiście mają ochotę na spotkanie z teatrem. Również grupy zorganizowane, np. szkoły i instytucje, będą teraz mieć ułatwiony dostęp do naszych realizacji – mówi Karina Poznańska, kierownik ds. komunikacji i promocji w Teatrze Osterwy. Obecnie online można obejrzeć następujące spektakle: „Antygona w Nowym Jorku” J. Głowackiego (reż. J. Hussakowski), „Ich czworo” G. Zapolskiej (reż. P. Aigner), „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej (reż. J. Piaskowski), „Psie serce” M. Bułhakowa (reż. I. Gorzkowski), „Wieczór Trzech Króli” W. Szekspira (reż. Ł. Kos). Spektakle można obejrzeć na www.vod.teatrosterwy.pl. W maju jednorazowy dostęp do spektaklu to koszt rzędu 20 zł. Grupom zorganizowanym przysługują zniżki.

Ponadto na widzów czeka atrakcja: od maja teatr uruchomił sprzedaż plakatów ze swoich przedstawień. Prócz tych, będących w stałej sprzedaży, widzowie i fani teatru mogą teraz złożyć zamówienia na konkretne plakaty i zdjęcia ze spektakli. O ile będzie to możliwe teatr postara się spełnić również takie indywidualne prośby. Plakaty można oglądać na stronie internetowej teatru, na profilu FB i IG, a zakupić przez kontakt mailowy: marketing@teatrosterwy.pl.

Galeria Biała uchyla ścian

Poluzowanie w kulturze sprawia, że można już odwiedzać galerie.

– Spotkajmy się ponownie w Galerii Białej – na żywo. Wystawa „Uchylmy ściany” odwołuje się do wątków związanych z ciałem, z przemijaniem, kondycją fizyczną człowieka, jego kruchością, delikatnością, presją, przemocą i ograniczeniem – zachęca Centrum Kultury do obejrzenia ekspozycji, na której prezentuje prace: Dobrosława Bagińskiego, Tomasza Bielaka, Bogny Burskiej, Barbary Kasprzyckiej, Sofii Muller, Ireny Nawrot, Pawła Nowaka, Ilony Oszust, Szymona Popielca, Horsta Sagunskiego, Jadwigi Sawickiej, Mariusza Tarkawiana, Grupy Twożywo, Jacka Wierzchosa, Henka Vischa i Agaty Zwierzyńskiej.

Wystawa czynna: wtorek-sobota w godz. 12-18. Zwiedzanie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym, a więc obowiązuje zasada 1 osoba na 15 mkw. Wstęp wolny.

Muzea nadal ostrożnie

– Jesteśmy otwarci od 7 maja i przygotowani na liczne wizyty, jednak raczej indywidualnych zwiedzających. Aktualne przepisy nie przewidują obsługi całych grup do końca maja – mówi Dorota Wawryniuk, szef działu marketingu Muzeum Narodowego w Lublinie. – Lecz nawet jeśli pojawi się większa grupa turystów, potrafimy zająć czas oczekującym mając tutaj wiele atrakcji.

Przypomnijmy, że instytucja po zmianie formuły realizuje projekt „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”. Skutkiem prac, trwających od 2018 roku na Zamku Lubelskim, przebudowano skrzydło północne, a także zmodernizowano części skrzydeł południowego i zachodniego. Realizacja projektu uatrakcyjniła ekspozycje stałe: Galeria Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku – największa przestrzeń Muzeum przedstawia bogatą panoramę tej sztuki – około 150 obrazów wybitnych artystów, m.in. dzieła: Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jana Cybisa, Wojciecha Gersona, braci Gierymskich, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka i Rafała Malczewskich, Tadeusza Makowskiego, Piotra Michałowskiego, Józefa Pankiewicza, Ferdynanda Ruszczyca, Stanisława Wyspiańskiego, Eugeniusza Zaka. Punkt centralny galerii stanowi monumentalny obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”.

Z kolei ekspozycja „Malarstwo Europejskie i Sztuka Zdobnicza XVI-XIX w.” obejmuje blisko 40 obrazów holenderskich, flamandzkich, włoskich, niemieckich i francuskich powstałych w XVII i XVIII w. i reprezentujących sztukę  baroku.

Pozostałe ekspozycje to: „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794” prezentująca głównie postaci marszałków i deputatów, a także osób z Trybunałem związanych. Wystawa „Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne” kompleksowo opowiada o rozwoju wyposażenia wojskowego na przestrzeni dziejów i ukazuje najważniejsze starcia i bitwy stoczone przez Polaków na Lubelszczyźnie.

Są tu również wystawy „Grupa Zamek i Awangarda” (prezentacja twórczości awangardowej grupy artystycznej działającej w II połowie lat 50. w Lublinie) oraz „Malarstwo Cerkiewne”. Nowa Galeria im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego to przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe. Ekspozycje te są nowoczesne i wykorzystują multimedia, które pozwalają na pełniejszy odbiór wrażeń przez zwiedzających, przy zachowaniu restrykcji epidemicznych.

Pozostałe oddziały Muzeum Narodowego w Lublinie będą zamknięte do odwołania.

Natomiast w maju otworem stoi Muzeum Wsi Lubelskiej czynne przez cały tydzień w godz. 9-18. W aktualnej sytuacji jedynie wnętrza budynków nie będą dostępne dla gości – mówią pracownice działu promocji. – Także tu obowiązuje noszenie maseczek i zachowanie dystansu społecznego. Ostatnie wejście do Skansenu jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.

W trzecią sobotę maja, jak co roku, Muzeum Wsi Lubelskiej dołącza do akcji Noc Muzeów. W tym roku możliwe będzie bezpłatne wieczorne zwiedzanie wybranych ekspozycji lubelskiego skansenu, które poprowadzą tutejsi przewodnicy. Muzeum nie prowadzi zapisów, obowiązuje kolejność przybycia. Pierwsza grupa rozpoczyna zwiedzanie o godz. 18. Kolejne tury ruszają co 15 minut. Ostatnia grupa formuje się o 19.45. Te i inne wydarzenia Nocy Muzeów zostaną wkrótce omówione osobno na szpaltach kultury.

Unikatowa wystawa

…ma miejsce w Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Od 7 maja jest tu dostępna wystawa Chrisa Niedenthala „Nasza Polska Dzisiejsza” – aktualnie jedynie online pod linkiem: https://rozdroza.com/projekty/nasza-polska-dzisiejsza.

Inspiracją do niej była tutejsza ekspozycja pt. „Białoruś 2020. Trauma i śmiech” ukazująca prawdziwą kronikę białoruskiej rewolucji, która do dziś skutkuje masowymi protestami pokojowo nastawionych obywateli.

– Wydarzenia na Białorusi i podobieństwa postaw obywatelskich zwróciły również uwagę na panującą sytuację w naszym kraju. W odpowiedzi, zdecydowaliśmy się na ekspozycję zdjęć Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych w świecie fotoreporterów komentujących polską rzeczywistość – mówią organizatorzy z OMIT.

Prace, które znalazły się na wystawie to subiektywny obraz Polski ostatnich pięciu lat. To emocjonujące portrety „zwykłych ludzi”, m.in. w protestach przed Trybunałem Konstytucyjnym, sejmem, pałacem prezydenckim, przed sądami. Również demonstracje z kampanii wyborczej 2020, marsze kobiet i Marsze Niepodległości, wreszcie obrazy pandemii – okiem artysty fotografika. Komentarzem wystawę opatrzyła znana kuratorka i krytyczka sztuki współczesnej Anda Rottenberg.

Po zlikwidowaniu restrykcji ekspozycję w Galerii Rozdroża będzie można oglądać do końca lipca przy ul. Peowiaków 12 od poniedziałku do piątku w godz. 9-18, a soboty i niedzele w godz. 10-15.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here