Wiosenne pucowanie Lublina

Trwa akcja sprzątania miasta po zimie. Prace potrwają jeszcze dwa tygodnie i będą łącznie kosztować ponad półtora miliona złotych.


Stan czystości w różnych zakątkach miasta sprawdzą m.in. funkcjonariusze „ekopatrolu”. – Zwiększyliśmy jego obsadę z 6 do 10 osób. Patrol, który zimą kontrolował np. system palenia w piecach, w okresie wiosenno-letnim będzie realizował zadania związane z czystością. Każdy z dzielnicowych otrzymał też polecenie sprawdzenia swojego obszaru pod tym kątem – mówi Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej w Lublinie.

– Czekamy również na sygnały od mieszkańców. Sam dwukrotnie prosiłem o interwencję w sprawie zaśmiecenia przy ulicy Bohaterów Września. Będziemy traktowali niesfornych mieszkańców bardziej restrykcyjnie aniżeli w ubiegłych latach – zapowiedział prezydent Krzysztof Żuk. Za zaśmiecanie środowiska grozi mandat o maksymalnej wysokości 500 złotych.

Na zgłoszenia od mieszkańców czeka też Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – Na przystankach znajdujemy niekiedy wersalki czy opony samochodowe. Nie może być na to zgody, dlatego kilka lat temu uruchomiliśmy numer alarmowy. Można dzwonić pod 797 400 847 – mówi Tomasz Fulara, prezes MPK. Warto dodać, że miesięcznie z lubelskich przystanków wywozi się ponad 180 ton śmieci, a w całym 2018 roku wywieziono ich aż 2 428 ton.

Biuro Miejskiego Architekta Zieleni, które od początku lutego zajmuje się utrzymaniem zieleni w pasach drogowych, zleciło już uporządkowanie trawników przy 40 ulicach. Łączna powierzchnia terenu wyniesie około 50 hektarów. Pracownicy biura dokonali też wstępnego przeglądu drzew znajdujących się m.in. przy ul. Glinianej, Pasiecznej czy Nadbystrzyckiej. Architekt zieleni zlecił w trybie interwencyjnym leczenie ponad 40 drzew w mieście.

Wydział Gospodarki Komunalnej prowadzi zaś prace porządkowe poza pasem drogowym. Oczyszczono już 60 procent z 240 hektarów powierzchni, które nadzoruje wydział. Centrum oraz Stare Miasto zostały już uprzątnięte niemal w 100 procentach. Uprzątnięty został też teren wzdłuż Bystrzycy na odcinku od al. Unii Lubelskiej do ul. Żeglarskiej.

Grzegorz Rekiel