Wirus szaleje w szkołach

Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej. W kolejnych szkołach w Chełmie i powiecie chełmskim przybywa przypadków Covid-19. Najgorzej było w Zespole Szkół Geodezyjnych i Budowlanych w Chełmie, gdzie na zdalne nauczanie wysłano wszystkie 12 klas technikum – to jest ponad 360 uczniów.

Zdalne nauczanie to czarny scenariusz, którego uczniowie, ich rodzice i nauczyciele obawiali się najbardziej. Niestety, spełnia się. Od początku roku szkolnego przypadki Covid-19 potwierdzane są zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. To powoduje kierowanie na kwarantanny i zdalne nauczanie kolejnych klas w szkołach w Chełmie i powiecie chełmskim. Najdłużej, bo od początku roku borykają się z tym problemem w Szkole Podstawowej nr 6 w Chełmie. Ostatnio koronawirusem zakaziło się tam kolejnych kilku uczniów i w ich klasach trzeba było wdrożyć zdalne nauczanie. W ciągu miesiąca od rozpoczęcia roku szkolnego jeden przypadek Covid-19 potwierdzono u nauczyciela. Był on zaszczepiony. Tak, jak 90 proc. pozostałych nauczycieli „Szóstki”, o czym informuje Andrzej Kosiniec, dyrektor SP nr 6 w Chełmie.

– Zdalne nauczanie nie jest dobre i bardzo chcielibyśmy tego uniknąć, ale nie mamy wyjścia w sytuacjach, gdy zdarzają się kolejne przypadki Covid-19 – mówi dyrektor Kosiniec. – Na to zdalne nauczanie jesteśmy przygotowani, było już przecież przećwiczone.

Już nie pojedyncze klasy, a wszystkie oddziały Technikum nr 1 w Zespole Szkół Geodezyjnych i Budowlanych w Chełmie przez kilka dni ubiegłego tygodnia przebywały na zdalnym nauczaniu. Mowa o 364 uczniach, z czego 128 było z tzw. bliskiego kontaktu z zakażonym (częściowo zaszczepiony nauczyciel) i oni dodatkowo zostali skierowani na kwarantannę.

– Ta młodzież ma zajęcia online, które nauczyciele prowadzą ze szkoły – mówi Dorota Michalska, dyrektor ZSBiB w Chełmie. – Z takimi problemami boryka się teraz wiele szkół i choć komplikuje to naukę, to jednak trudno kogokolwiek za to obwiniać. Organizacja nauki zdalnej to teraz już nie problem. Zdążyliśmy to przetestować i wprowadza się ją w razie konieczności z dnia na dzień.

Lista szkół, w których potwierdzono przypadki Covid-19 i z tego powodu trzeba było w poszczególnych oddziałach wprowadzić zajęcia online pod koniec ubiegłego tygodnia była najdłuższa od początku tego roku szkolnego. W Chełmie dotyczyło to jeszcze: I Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a w powiecie chełmskim: SP w Rejowcu Fabrycznym, SP w Okszowie, SP w Leśniowicach, SP i Przedszkola Samorządowego w Siedliszczu. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here