Wkrótce pierwsze takie żniwa w historii Lublina

Na słynnym na cały kraj polu między blokami na Węglinie jego właściciel do ubiegłego roku uprawiał zboże. Teraz o działce jest jeszcze głośniej, bo rośnie na niej las konopi, a na pierwsze w historii Lublina konopne żniwa, 10 września, wybierają się media nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy

O 0,5 hektarowej działce na lubelskim Węglinie Południowym przy ul. Jantarowej głośno jest od lat. Rolnik, który nie chciał sprzedać pola deweloperom, siał na nim zboże. W tym roku obok wybudowanych bloków wyrosły… konopie włókniste.

W maju pole od rolnika wydzierżawiła lubelska firma Hemplab zajmująca się uprawą oraz przetwórstwem tych roślin. Firma dzierżawi łącznie 50 hektarów plantacji konopi włóknistych na terenie województwa lubelskiego, a że najbliższa plantacja znajduje się około 40 kilometrów od Lublina, dlatego jej przedstawiciele wpadli na pomysł, by wydzierżawić półhektarowe pole przy ul. Jantarowej.

Na plantacji wyrósł już las konopi i wkrótce odbędą się pierwsze, historyczne żniwa konopi w Kozim Grodzie. W miniony piątek prezes Hemplab Szymon Włodarczyk oraz właściciel firmy Krzysztof Michałowski poinformowali, że żniwa odbędą się 10 września o godzinie 17:00, zapowiadając, że każdy kto weźmie w nich udział będzie mógł zebrać dowolną ilość roślin prosto z pola. Podczas imprezy prezentowane będą ponadto produkty wykonywane z roślin, a ich producenci z chęcią opowiedzą o ich zastosowaniach. Już wkrótce na stronie www.hemplab.ltd będzie aktywny formularz zgłoszeniowy na żniwa. Każdy, kto będzie chciał wziąć w nich udział (event przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich) musi zapisać się i odebrać elektroniczny voucher uczestnictwa.

Następnie, już w dniu żniw będzie mógł ten voucher wymienić na bilet wstępu oraz odebrać „pakiet żniwiarza” od organizatorów. Będzie to możliwe na stoisku Hemplabu zlokalizowanym obok szkoły przy ul. Berylowej.

10 września podczas Festynu Dzielnicy Węglin Południowy już od godz. 12.30 będzie można także wziąć udział w eventach towarzyszących wydarzeniu, a niespodzianek nie zabraknie. Obok pola zostanie zlokalizowana m.in. ścieżka edukacyjna, aby dowiedzieć się więcej o konopiach włóknistych. Będą konkursy dla dzieci, a przedstawiciele firmy będą odpowiadać na pytania zainteresowanych. Przedstawiciele firmy doradzą także, co można zrobić z konopi włóknistych w warunkach domowych.BS