Włodawianki też skorzystają

Włodawa wybrała świadczeniodawcę, który zrealizuje „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020 -2024”. Z bezpłatnych badań skorzysta półtora tysiąca mieszkanek Włodawy.

– Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński – Większości z nich udałoby się uniknąć, gdyby choroba została wykryta odpowiednio wcześnie. Tymczasem program wczesnego wykrywania raka piersi finansowany przez NFZ obejmuje badania kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat. Dlatego też w trosce o życie i zdrowie mieszkanek Włodawy wychodzimy naprzeciw ich potrzebom, by mogły wcześniej skorzystać z bezpłatnych badań.

Z przyjętego pod koniec ubiegłego roku „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020-2024” skorzysta ok. 1500 kobiet w wieku 39-49 lat, które wcześniej nie leczyły się z powodu nowotworu piersi. Głównym kryterium kwalifikacji do wzięcia udziału w programie jest rok urodzenia i zameldowanie na pobyt stały we Włodawie.

W ramach programu poza badaniami mammograficznymi, przewidziane są m.in. szkolenia z zakresu samobadania piersi wraz z edukacją zdrowotną kobiet. Uczestniczki programu, u których zostaną wykryte niepokojące zmiany będą kierowanie na leczenie do świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ. W drodze przeprowadzonego konkursu wyłoniony został wykonawca – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej we Włodawie – który przeprowadzi badania uczestniczek programu.

Informacje dotyczące terminów i miejsca kwalifikacji do „Programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020 -2024” zostaną ogłoszone po podpisaniu umowy. Jest to już drugi program profilaktyczny, z którego korzystać mogą mieszkanki Włodawy. Miasto kontynuuje bowiem uruchomiany przed laty „Program Polityki Zdrowotnej Gminy Miejskiej Włodawa na lata 2019-2022 obejmujący szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) – dziewczynki 13-letnie”. (a)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here