Włodawska kronika koronawirusa

WTOREK, 14 KWIETNIA


– Ministerstwo Zdrowia podało, że w powiecie parczewskim pojawił się pierwszy zarażony Covid-19. Tym samym powiat włodawski pozostawał jedynym w województwie lubelskim wolnym od stwierdzonego zakażenia.

– W jednym z hoteli nad Jeziorem Białym przebywa obcokrajowiec, prawdopodobnie obywatel Francji. Został tam skierowany na kwarantannę w Wielki Piątek po zatrzymaniu podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Okazuje się, że delikwent wymaga nie tylko nadzoru służb, ale i specjalnej diety. Oświadczył bowiem, że mięsa nie tknie i trzeba mu szykować wegetariańskie posiłki. Cała sprawa owiana jest aurą tajemnicy, nic więc dziwnego, że o obcokrajowcu powstały już legendy, np. że przyszedł pieszo z Krakowa do Lublina, stamtąd dostał się taksówką do Włodawy, a jego przekroczenie granicy miało na celu dostanie się na Ukrainę i rzekomo dalej do Algierii. Historia nieprawdopodobna i podajemy ją wyłącznie z kronikarskiego obowiązku i na odpowiedzialność „opowiadaczy”. Zatrzymany dwudziestokilkulatek nie udziela żadnych informacji o sobie.

ŚRODA, 15 KWIETNIA

– Na stronie włodawskiego ratusza pojawił się komunikat o gigantycznym braku chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych podczas wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja. W większości obwodów brakuje po 2/3 składu albo i więcej. Jedynie członkowie PiS zgłosili się gremialnie. Zdaniem jednego z urzędników nie ma żadnej szansy na zorganizowanie wyborów w tym terminie i w ten sposób.

– Do włodawskiego PUP złożono 119 wniosków o mikropożyczkę. Praktycznie wszystkie opiewały na kwotę maksymalną 5 tys. zł. Do tej pory podpisano 60 umów i wypłacono 300 tys. zł. Do końca tygodnia powinny być zrealizowane wypłaty wszystkich wnioskodawców.

– Wykonano testy na koronawirusa trzem mieszkańcom DPS w Różance, którzy mieli zabiegi medyczne poza miejscem zakwaterowania. Wszystkie wyniki były na szczęście negatywne.

CZWARTEK, 16 KWIETNIA

– Otwarto targowisko miejskie „Mój Rynek” przy ul. Lubelskiej. Było czynne (i będzie w każdy czwartek) w godzinach 6:00 – 14:30 tylko dla sprzedawców produktów rolnych i spożywczych. To efekt nacisków rolników, którzy nie mieli gdzie sprzedawać swoich produktów.

– Bezrobocie jeszcze nie wzrosło znacząco. W kwietniu zarejestrowano 64 nowe osoby. W marcu br. 191 osób (w marcu 2019 r. – 185 osób). PUP obawia się jednak, że z każdym dniem nowych zgłoszeń może być więcej.

– Kolejny obcokrajowiec, prawdopodobnie również obywatel Francji, chciał nielegalnie przekroczyć granicę na wysokości kaflarni we Włodawie. Białoruscy pogranicznicy złapali go bez problemu i oddali kolegom z włodawskiej placówki. Został odtransportowany do jednego z hoteli w Okunince, gdzie będzie musiał przejść 14-dniową kwarantannę. Oczywiście na koszt polskiego podatnika. Zatrzymany mówi o sobie, że od stycznia szedł przez Włochy, Austrię, Słowację do Włodawy. Po co? Nie wiadomo, ale zapewne dowiedział się, że jedynie powiat włodawski jest wolny od koronawirusa.

PIĄTEK, 17 MARCA

– Wbrew oczekiwaniom nie został otwarty tradycyjny piątkowy targ rolno-spożywczy w Urszulinie. Wg informacji urzędu w Urszulinie sukcesywne jego otwieranie zacznie się od następnego piątku i tylko dla produktów pochodzących od okolicznych rolników.

– Samorządy rozdają maseczki. Miasto Włodawa po dwie maseczki na osobę, gmina Włodawa – po jednej. Niestety liczba sztuk jest ograniczona i wielu mieszkańców odeszło z przysłowiowym kwitkiem

– Ostatni dzień dodatkowych zgłoszeń na członków obwodowych komisji wyborczych. Ze względu na totalny chaos dotyczący wyborów, a nawet jego daty, chętnych brak.

– Zarząd Powiatu we Włodawie kupił dla mieszkańców powiatu jednorazowe maseczki ochronne. Aż 12 tys. sztuk. Takie same, jakich używa personel medyczny. Wszystkie od razu zostały rozdane poprzez wójtów i sołtysów do poszczególnych gmin, które zajmą się dystrybucją. (pk)