Włodawska kronika koronawirusa

PONIEDZIAŁEK, 4 MAJA. Ciągle powiat włodawski „zieloną wyspą” – bez zakażenia Covid-19. Za to powoli rośnie liczba osób poddanych kwarantannie granicznej (134 osoby).

Włodawska poczta w pełni przygotowań do wyborów korespondencyjnych. Podobno całe składy listonoszy z partnerami są gotowe do pracy przy wyborach. Urny będą stały przy każdym urzędzie i przy urzędach. Tylko kiedy będą wybory? Coraz więcej osób jawnie lub pójjawnie ignoruje nakaz noszenie maseczek w miejscach publicznych. Policja nie ma praktycznie możliwości sprawdzania tego.

WTOREK, 5 MAJA. Pierwsza w historii zdalna sesja Rady Powiatu we Włodawie. Nadzwyczajna, która zwykle trwa kilka minut, teraz trwała prawie dwie godziny. Taka potrzeba radnych wygadania się. Od 4 maja MOSiR otworzył kort tenisowy, ORLIK. Na razie dla kilku osób tylko jednocześnie. Pływalnia jeszcze będzie długo nieczynna.

ŚRODA, 6 MAJA. W TV Lublin o przyczynach braku koronawirusa w mieście i powiecie mówili wspólnie starosta Andrzej Romańczyk i burmistrz Wiesław Muszyński. – To cud nad Bugiem – mówią mieszkańcy. W Hannie zapowiedziano na 14 maja w sali GOKiS sesję Rady Gminy. Chyba najważniejszą z uchwał będzie ta dotycząca zmian w budżecie na ten rok. Gmina nie zdecydowała się na zwołanie sesji online. W Woli Uhruskiej, jako chyba jedynej w powiecie, już w pierwszym możliwym terminie otworzono przedszkole. Placówka na razie prowadzi zajęcia dla dzieci, których oboje rodzice pracują zawodowo.

CZWARTEK, 7 MAJA. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie poinformowało, że zgodnie z wnioskami Spółdzielni Mieszkaniowej i Zarządców Wspólnot Mieszkaniowych z dniem 05.05.2020 r. zakończony został sezon grzewczy z grupowych węzłów ciepłowniczych. Pojawiła się informacja, że od 11 maja Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie wznawia swoją działalność z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie epidemii COVID-19. GODZINY OTWARCIA: poniedziałek – piątek 10.00-13.00 i 14.00-17.00. Sobota – nieczynne. Filia biblioteczna pozostaje zamknięta do odwołania. Pojawiła się informacja, że po konsultacjach wójta z dyrektorami szkół podstawowych, oddziały przedszkolne w gminie Włodawa zostaną otwarte od 11 maja. Pierwszeństwo będą miały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

PIĄTEK, 8 MAJA. Gminna Biblioteka Publiczna w Woli Uhruskiej wznowiła działalność dla czytelników. Zaprasza w dni powszednie w godzinach 7:30-15:30, z przerwami w godzinach 10:30-11:00 oraz 13:00-13:30 na dezynfekcję oraz prace organizacyjne. Międzygminny Związek Celowy z siedzibą we Włodawie przypomina, że od 1 lipca będziemy segregować odpady na 5 frakcji. Osobne pojemniki będą miały: metale i tworzywa sztuczne (żółte), papier (niebieskie), szkło (zielone), bioodpady (brązowe) oraz odpady zmieszane (czarne). Powiat włodawski ciągle „zieloną wyspą” bez koronawirusa. Kwarantannie domowej poddanych jest 128 osób (granicznej 114, medycznej 14). (pk)