Włodawska kronika koronawirusa

PONIEDZIAŁEK, 18 MAJA. Powiat włodawski ciągle „zieloną wyspą” – bez zakażenia Covin-19. Do tego maleje liczba osób poddanych kwarantannie domowej (82 osoby). Włodawska młodzież uczciła pamięć św. Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin, śpiewając online „Barkę”.

Wspólne wykonanie zespołów Tehalim z parafii św. Ludwika oraz Chóru Gaudeamus ze SP nr 3 przy akompaniamencie muzyków z zespołu nBlue. Burmistrz i WDK zapraszają w najbliższy weekend na I Włodawskie Kino Samochodowe. Wstęp na plac targowy przy ul. Lubelskiej bezpłatny. Każdego wieczoru od piątku do niedzieli po dwa seanse od 20.30 do 1 w nocy. Ruszają zajęcia w MDK-u. Od 18 maja do 25 maja prowadzone będą konsultacje i zajęcia indywidualne dla wychowanków. Od 25 maja rozpoczynają się zajęcia indywidualne i w małych grupach. Zajęcia prowadzone będą w określonym reżimie sanitarnym.

WTOREK, 19 MAJA. Wielorazowe maseczki od tego dnia przez trzy kolejne dni żołnierze z WOT rozdają w całej gminie Urszulin. Zakupił je tamtejszy urząd gminy. Gmina bezpłatnie rozda swoim mieszkańcom 3 tysiące maseczek. Na Orlikach i kortach tenisowych włodawskiego MOSiR-u grają pojedyncze osoby. Dyrektor obiektu Teresa Zaleńska-Sak zaprasza do szerszego korzystania z usług ośrodka, choć jeszcze w sanitarnych obostrzeniach. Wypożyczać można również kajaki. Gmina Stary Brus za blisko 45 tys. zł pozyskanej dotacji kupiła 17 laptopów, które przekazane zostały dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Brusie. Koszt jednego notebooka wyniósł nieco ponad 2600 zł.

ŚRODA, 20 MAJA. Od wielu tygodni najmniejsza liczba osób poddanych kwarantannie domowej w powiecie – 67 graniczna, 6 medyczna. Na stronie ratusza ukazała się informacja, że miasto zakupiło 26 laptopów z oprogramowaniem dla uczniów swoich szkół w ramach zdalnego nauczania. Ratusz pozyskał na to 70 tys. zł z unijnych pieniędzy. Urząd Gminy w Wyrykach ogłosił otwarcie urzędu dla wszystkich. Restart następuje oczywiście z pewnymi ograniczeniami epidemicznymi i sugestią, by korzystać z telefonu czy internetu.

CZWARTEK, 21 MAJA. Gmina Hanna sprzedaje działki pod zabudowę jednorodzinną, głównie w Kuzawce. Za 10-arową działkę chcą ponad 8 tys. zł. Trwają przygotowania do przyjazdu maturzystów, obywateli Ukrainy, którzy się uczą w popularnym włodawskim „Modrzaku”. Wg prawa powinni oni odbyć 14-dniową kwarantannę po przyjeździe do Polski, a matury już od 8 czerwca.

PIĄTEK, 22 MAJA. W kwarantannie domowej jest 69 osób, w tym granicznej 66, a medycznej 3. Ukazała się informacja, że w piątek 29 maja odbędzie się sesja Rady Powiatu we Włodawie, zwyczajna, zatem z kilkunastoma uchwałami i prawie dwudziestoma sprawozdaniami i informacjami. Pierwszy seans kina samochodowego pod chmurką przy ul. Lubelskiej we Włodawie. Pogoda była taka sobie, zwłaszcza zimno dokuczało, więc aut mogło być więcej. (pk)