Wojsko na granicy

Mieszkańcom nadbużańskich miejscowości nie uszło uwagi, że od tygodnia pogranicznikom z Nadbużanskiego Oddziału Straży Granicznej w patrolach towarzyszą żołnierze. To członkowie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy zostali rozlokowani w przygranicznych placówkach SG.

Wojsko Polskie wspiera służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każdego dnia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej opiekują się kombatantami, osobami starszymi i rodzinami medyków. Współpracują także z ośrodkami pomocy społecznej, zaś od poniedziałku (6 kwietnia) wraz z funkcjonariuszami NOSG chronią naszą wschodnią granicę.

– 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana aktywnie uczestniczy w walce z epidemią koronawirusa. Od ubiegłego tygodnia wspieramy Straż Graniczną w ochronie wschodniej granicy kraju. Żołnierze batalionów zmechanizowanych z Zamościa i Chełma wspólnie z funkcjonariuszami SG całą dobę patrolują ścianę wschodnią na odcinku o długości około 200 kilometrów.

Łącznie wspieramy 9 placówek w 5 powiatach – bialskim, włodawskim, chełmskim, hrubieszowskim i tomaszowskim. We wspólnych patrolach zaangażowanych jest ponad 130 żołnierzy naszej brygady – informuje rzecznik prasowy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej por. Jakub Szyndlar.  (bm)