Wójt chce sprzedać, rada się waha

Po tym, jak rada gminy wycofała się z podjęcia uchwały w sprawie sprzedaży atrakcyjnej działki sąsiadującej z drogą wojewódzką przy wjeździe do Sawina, w sprawie mają wypowiedzieć się mieszkańcy. Inni samorządowcy z powiatu chełmskiego dziwią się, że radni blokują ewentualną inwestycję.

Przypomnijmy. Na ostatniej sesji rady gminy Sawin radni wstrzymali sprzedaż działki inwestycyjnej na wjeździe do miejscowości. Stało się tak na wniosek przewodniczącej Iwony Wołoszkiewicz. Chodzi o teren wzdłuż ulicy Włodawskiej i Kościelnej. Ze słów radnych wynika, że działkę o pow. blisko 3 ha chciał kupić miejscowy przedsiębiorca, prowadzący skład budowlany. Przewodnicząca przekonywała, że sprawę powinno się najpierw poddać konsultacjom społecznym.

– Trochę się dziwię – mówi nam jeden z wójtów z powiatu chełmskiego, proszący nas o zachowanie anonimowości. – Nie chcę się oficjalnie mieszać w sprawy innego samorządu, ale ja bym się cieszył, gdyby w mojej gminie pojawiła się firma czy przedsiębiorca, chcący tu zainwestować. Przecież to nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu z podatków – dodaje.

Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin, ubolewa nad tym, że radni odsunęli sprzedaż działki w czasie.

– Gmina powinna się rozwijać, a ktoś to blokuje – komentuje w rozmowie z „Nowym Tygodniem”. – Teraz pałeczka jest po stronie rady gminy. Trudno przewidzieć, co w tej sprawie będzie się dalej działo – podkreśla.

Iwona Wołoszkiewicz, przewodnicząca rady gminy Sawin, przekonuje, że nie jest za tym, by działki nie sprzedawać.

– Nas, radnych, nie wybierali inwestorzy, a mieszkańcy gminy Sawin. Skoro zgłosiło się do mnie kilku z nich, chcących się w sprawie sprzedaży działki wypowiedzieć, oczywiście stanęłam po ich stronie – tłumaczy Wołoszkiewicz. Według przewodniczącej, przed sprzedażą tak atrakcyjnego terenu, znajdującego się przy włodawskiej trasie tuż przy wjeździe do Sawina, powinny się odbyć konsultacje społeczne. Nie wiemy, jak one się zakończą. Może ludzie wypowiedzą się, że chcą by ten teren sprzedać na inwestycję, wówczas do tematu wrócimy. Przecież nie musimy tej działki sprzedawać już w tej chwili – mówi Wołoszkiewicz.

Konsultacje mają się odbyć poprzez ankietę, jaka pojawi się na stronie gminy Sawin.

Osoby niemające dostępu do internetu będą miały możliwość wypełnienia ankiet w wersji papierowej, dostępnych w urzędzie gminy lub u sołtysa.

– Gdyby nie wątpliwości mieszkańców, nie wnioskowałabym o zdjęcie uchwały o sprzedaży tej działki z sesji. Skoro jednak takie się pojawiły, naszym obowiązkiem, jako radnych, jest ich wysłuchanie – przekonuje przewodnicząca. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here