Wokół Konfrontacji

7 października organizatorzy Konfrontacji zapraszają (wstęp wolny) na spotkanie ze Szczepanem Twardochem (z prawej) i Robertem Talarczykiem (z lewej). Twardoch, to jeden z najbardziej cenionych, współczesnych, polskich autorów, laureat prestiżowych nagród za powieści: Morfina (2012), Dracha (2014), Król (2016), Królestwo (2018) i Pokora (2020), a także autor książki „Byk” - pierwszej napisanej z myślą o scenie teatralnej i której inscenizacja wystawiana jest w ramach Konfrontacji. Robert Talarczyk, to reżyser „Byka” i odtwórca roli głównego bohatera sztuki. Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w Polskiej Agencji Prasowej

1 października w Centrum Kultury w Lublinie rozpoczęły się 27. Konfrontacje Teatralne, które potrwają do końca miesiąca. Paleta przedstawień Melpomeny została wzbogacona o imprezy towarzyszące. Bohaterami są uznani aktorzy i twórcy teatralni.

To m.in. wystawa fotografii Weroniki Łucjan-Grabowskiej – ekspozycja, której przewodnim motywem jest fotos Adama Ferencego. W spektaklu „Sztuka Intonacji” otwierającym 27. Konfrontacje Teatralne rewelacyjnie zagrał on główną rolę.

Wystawa zdjęć towarzyszy festiwalowi do końca miesiąca w przestrzeni wystawienniczej na I piętrze CK, wstęp wolny. Na ekspozycję składa się 21 fotosów. Jest to subiektywny wybór portretów aktorów, którzy przeszli przez atelier fotografki. Spotkania z nimi zaowocowały wymownymi, niejednoznacznymi zdjęciami. Modele występują w swych rolach, ale odsłaniają też siebie. Większość z nich została wykonana podczas sesji promujących spektakle Teatru Dramatycznego w Warszawie, inne na pokazach dla mediów. Do zdjęć pozowali: Anna Moskal (sztuka „Uszedłem tylko ja sam”), Modest Ruciński (sztuka „Zamek”), Michał Klawiter (sztuka „Pułapka”), Halina Łabonarska (sztuka „Król Lear”), Marcin Hycnar (sztuka „Amadeusz”), Jakub Szyperski (sztuka „Rewizor”), Borys Szyc (sesja dla magazynu „Madame”), Katarzyna Herman (sesja dla magazynu „Madame”), Katarzyna Figura (sesja dla magazynu „Madame”) i Adam Ferency (sztuka „Sztuka intonacji”). Niektórzy byli obecni na wernisażu wystawy, wraz z autorką zdjęć.

Artystka robi sesje plakatowe do spektakli m.in. Teatru Dramatycznego w Warszawie. Weronika Łucjan-Grabowska tworzy autentyczne portrety zgodne z własną wizją artystyczną. Szuka prawdy o modelu, a jednocześnie skłania go do odkrycia w sobie czegoś nowego. Sesja fotograficzna staje się ciekawym i twórczym doświadczeniem. – Te zdjęcia to zapis kunsztu aktorskiego, lecz również spotkań odbywających się z poczuciem głębokiego porozumienia obu stron. Praca z modelami pozwala mi łączyć moje dwie pasje: fotografię i psychologię – mówi autorka. Największą satysfakcję czerpie z portretowania artystów, acz wykonuje też projekty społeczne. Z poczuciem misji prowadzi fotograficzny zapis życia swojej rodziny. Uwiecznia zmiany w codzienność i podróże, np. cykl fotografii „Marzyciele”.

– Fotografie, które wybrałam dla lubelskiego Centrum Kultury i festiwalowych Konfrontacji pochodzą z sesji, które uważam za najbardziej owocne. Znajduję swoje prace w obiegu medialnym, widzę je w Warszawie, ale po raz pierwszy prezentuję je tutaj, skąd pochodzę – dodaje Łucjan-Grabowska. Urodziła się w Lublinie, gdzie w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Grodzkiej rozpoczęła przygodę z czarno-białą fotografią analogową. Jest absolwentką I Liceum im. St. Staszica w Lublinie, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiej Szkoły Fotografii. Więcej informacji o autorce: http://www.weronikalucjan.pl.

Co ponadto?

Wydarzenia wokół Konfrontacji odbędą się na przestrzeni całego października, podczas którego nie zabraknie także spotkań z autorami i koncertu muzycznego. Przyjęta przez organizatorów formuła „slow” winna spotkać się z uznaniem wszystkich osób ciekawych twórczej „konfrontacji”.

I tak, m.in. w sobotę 15 października o godz. 19 w sali głównej CK wystąpi Natalia Przybysz w koncercie „Zaczynam się od miłości” – bilety: 80/70 zł siedzące, 70/60 zł stojące.

17 października o 20:30 spotkanie ze Szczepanem Twardochem i Robertem Talarczykiem. Prowadzenie: Jacek Wakar, wstęp wolny, tłumaczenie na PJM.

26 października o 21:30 spotkanie z twórcami spektaklu „Badania ściśle tajne” Teatru im. J. Kochanowskiego (Opole): Norbert Rakowski, Iwan Wyrypajew. Prowadzenie: Jacek Wakar, wstęp wolny.

W czas tegorocznych Konfrontacji powróci, po przerwie, w cyfrowej formie i pod nową nazwą, „Biuletyn 5. Ściana” – tym razem jako „Chatka w Centrum”. Biuletyn ten był teatralną gazetą festiwalową wydawaną przez lata w Zakładzie Teatrologii UMCS przy okazji imprez teatralnych organizowanych w Lublinie. Recenzje oraz dyskusje na temat obejrzanych spektakli będą publikowane również na Blogu Konfrontacji Teatralnych – https://ck.lublin.pl/kalendarz – sekcji strony internetowej oraz na witrynie Chatki Żaka.

Marek Rybołowicz